SAP 3 bin kişiyi işten çıkaracak

Perşembe günü yapılan açıklamaya nazaran, Alman yazılım şirketi, 2023 için düzeltilmiş faaliyet kârının 8,8 milyar euro (9,6 milyar dolar) ila 9,1 milyar euro aralığına çıkmasını bekliyor. Bu sayı Bloomberg anketine katılan analistlerin iddia ettiği ortalama 8,65 milyar euronun üzerinde gerçekleşiyor.

SAP SE, şirket kârını artırmanın yollarını ararken bu yıl yaklaşık 3 bin kişiyi işten çıkarmayı planlıyor. İşten çıkarmalar, çalışanlarının yüzde 2,5’ini temsil ediyor.

SAP bu atılımıyla, geçen yıl pay fiyatları düştükten sonra işten çıkarmalar yapan ve maliyetleri düşürmenin yollarını arayan, büyüyen teknoloji şirketleri listesine katılıyor.

SAP CEO’su mevzuya dair basın mensuplarına yaptığı bir açıklamada işten çıkarmaların stratejik bir atılım olduğunu ve “işin momentumu ile ilgili olmadığını” lisana getirdi. Öte yandan şirket payları son 12 ayda yaklaşık yüzde 12 düştü.

Şirket, yine yapılanmanın ve Qualtrics’in satış motivasyonunun nedeninin en büyük işi olan bulut hizmetlerine tekrar odaklanmak olduğunu söyledi.

Bulut işi, geçen yıl SAP’ın en büyük gelir akışı haline gelmişti. Bu ayın başlarında Moody’s, şirketin değişimi nedeniyle SAP’ın görünümünü olumluya çevirdi.

Başa dön tuşu