Santiment Gözleri Bu Altcoin Projesine Çevirdi: Ani Artış Görüyor!

Popüler Bitcoin hard fork’u ve en eski altcoin projelerinden biri olan Litecoin (LTC), bazı ilginç ağ faaliyetleri kaydetti. On-chain analiz platformu Santiment’in verilerine göre, Litecoin’deki günlük aktif ağ adreslerinin sayısı değişti. Mayıs ayının başından bu yana 400.000’in üzerinde arttı.   Bununla birlikte, Litecoin aynı dönemde işlem hacminde yalnızca hafif bir artış yaşadı. Bu da günlük aktif adreslerindeki önemli artış göz önüne alındığında alışılmadık bir durum. Bu ağ aktivitesini analiz eden Santiment, bu gelişmenin arkasındaki faktörler hakkında ayrıntılı bir rapor yayınladı. İşte detaylar…

LTC-20 standardı, adres sayısı için yükselişe işaret ediyor 

Santiment’e göre, Litecoin’deki yeni aktif adreslerin çoğunluğu, 0-0,001 LTC arasında tutan en küçük cüzdanlardan oluşuyor. Bu da günlük adres sayısındaki artışa rağmen işlem hacmindeki küçük artışı açıklıyor.  Santiment, “mikro cüzdanlardaki” bu yükselişin ardında, LTC-20 token standardının yakın zamanda piyasaya sürülmesinin birincil itici güç olduğunu varsayıyor. Bu, 0-0.001 LTC cüzdanlarındaki bu heyecan verici yükselişin 2 Mayıs’ta LTC-20 standardının piyasaya sürülmesinden sonra başladığını gösteren grafik verilerine dayanıyor. Resmi Gitbook sayfasına göre LTC-20, non-fungible tokenler (NFT’ler) için deneysel bir standart olarak anılıyor.  Gitbook sayfasında LTC-20 için aşağıdaki ifadeler yer alıyor:

…Bu son derece dinamik bir deney ve tasarımına dayanarak herhangi bir finansal karar alınmasını kesinlikle önermiyorum. Bununla birlikte, Litecoin topluluğunu, en iyi uygulamalar konusunda genel bir fikir birliği sağlanana kadar standart tasarımlar ve optimizasyonlarla uğraşmaya teşvik ediyorum.

Bununla birlikte, LTC-20 test aşamasındayken, son iki hafta içinde Litecoin topluluğunun övgüsünü aldı. Bunun başlıca nedeni, Bitcoin BRC-20 standardına dayanması ve kullanıcıların sıra teorisini kullanarak “değersiz” NFT’ler oluşturmasına olanak sağlamasıdır.  Altcoinhaberi.com olarak da bildirdiğimiz gibi BRC-20 token standardı, iki ay önce piyasaya sürülmesinden bu yana oldukça başarılı olduğunu kanıtladı ve o zamandan bugüne 660 milyon doların üzerinde bir piyasa değeri biriktirdi. Bununla birlikte, hem BRC-20 hem de LTC-20 tokenleri, bir Blockchain’de metin, resim ve video gibi verileri yazan NFT benzeri varlıklardır.

LTC-20 henüz altcoin fiyatını etkilemedi

Yani LTC-20, Litecoin ağındaki işlem sayılarının yanı sıra günlük aktif adres sayısında bir artış sağladı. Ancak bu, LTC fiyatı üzerinde benzer bir olumlu etkiyi henüz ortaya çıkarmadı.  Coingecko’ya göre Litecoin son 7 ve 14 günde sırasıyla yüzde 9 ve 11 oranında geriledi. Token yılbaşından bugüne kadar yüzde 14,8 değer kazandı. Ancak tüm zamanların en yüksek değeri olan 410,26 dolardan yüzde 80,43 gibi bir oranda düştü.

Bu yazının yazıldığı sırada LTC, son 24 saatte yüzde 1,8 artışla 80,51 dolardan işlem görüyor. Token’ın günlük işlem hacmi de yüzde 7,11 oranında artarak 417,43 milyon dolar değerine ulaştı. Bununla birlikte Litecoin, toplam 5,88 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en büyük 14. kripto para birimi olmaya devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu