Sadece Bu 2 Altcoin Var!

Dünyanın en zenginlerini listelemesi ile ünlü Forbes, 2023’ün en büyük 50 fintech şirketinin listesini açıkladı. Listede sadece 2 altcoin projesinin arkasındaki şirketler yer almayı başardı.

Bu 2 altcoin, Forbes ‘Top 50’ listesine girdi

Forbes 6 Haziran’da 2023’in en büyük Fintech şirketlerinin listesini yayınladı. Bu kategoride 5 şifreleme şirketi seçildi. Bunların kripto para temsilcileri arasında Web3 geliştirici platformu Alchemy ve bir Blockchain veri izleme platformu olan Chainalysis yer aldı.

Listeye göre Alchemy’in son değerlemesi 10,2 milyar dolar. Öte yandan, 2021’in sonunda 900 olan aktif müşteri tabanını 2022’nin sonunda 1.082’ye çıkaran Chainalysis, 8,6 milyar dolarlık finansman sahibi. Bu arada, listede yer alan şirketlerden biri olan Fireblocks’da eski bir Ripple çalışanı olan Jay Clayton danışman olarak görev alıyor.

Forbes’un Alchemy ve Chainalysis analizi

Forbes’un raporuna göre, “Günümüzün en büyük Blockchain tabanlı oyunlarına, finansal uygulamalarına ve NFT platformlarına güç veren bir veri altyapısı girişimi olan Alchemy, genellikle kriptonun Amazon Web Hizmetleri olarak anılır. 2022’de ödeme devi Stripe, moda perakendecisi Gucci ve yayın kuruluşu Fox’u yeni müşteriler olarak aldı.”

Rapor ayrıca Alchemy’in büyük şirketlerden aldığı yatırımı vurguladı. Buna göre Alchemy, Andreessen Horowitz, Lightspeed Venture Partners, Coatue ve diğerlerinden 529 milyon dolar topladı. Alchemy ayrıca, “Şubat 2022’de 105 milyar dolar olan yıllık kripto işlemlerini 150 milyar dolara taşıdı.”

Chainalysis

Chainalysis, işlemleri izlemek ve kripto paraları içeren dolandırıcılık ve hack’leri belirlemek için Blockchain verilerinden yararlanıyor. Müşterileri arasında BNY Mellon ve Barclays gibi finans kurumları yer alıyor. Ayrıca, İç Gelir Servisi’nin Ceza Soruşturma bölümü gibi devlet kurumları da Chainalysis kullanıcıları arasında. Haziran 2022’de Chainalysis, bir kripto para birimi hırsızlığı veya talebi içeren bir siber saldırı veya yetkisiz ağ ihlali tarafından hedef alınan kuruluşlar için bir hızlı yanıt hizmeti başlattı.

Şirkete 535 milyon dolarlık finansman sağlayan yatırımcılar arasında GIC, Paradigm ve Accel yer alıyor. Rapora göre Chainalysis, “2021’in sonunda 900 olan aktif müşteri tabanını 2022’nin sonunda 1.082’ye çıkardı.” Bu esnada 70’ten fazla ülkeye genişledi.

2023 listesini oluşturan beş firma arasında aşağıdaki şirketler yer alıyordu:

  • Web3 geliştirici platformu Alchemy
  • Blockchain veri izleme platformu Chainalysis
  • Kripto para saklama hizmeti Fireblocks
  • Blockchain altyapı sağlayıcısı Paxos
  • Vergi yazılımı şirketi TaxBit

Altcoin piyasası ne durumda?

Altcoinhaberi.com olarak aktardığımız üzere altcoin piyasası şu anda ikinci dava ile sarsılıyor. SEC, 5 Haziran’da Binance ve yöneticilerine açtığı davanın aynısı Coinbase’de yöneltti. Son gelişmeyle birlikte piyasadaki kayıplar çift haneye ulaştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu