Sabancı CEO’su Alper’den Davos’ta geri alım ve temettü açıklaması

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper Davos Doruğunda Bloomberg HT’nin sorularını cevapladı.

Alper, global meselelere tahlil bulunamadığını artık aksiyona geçilmesi gerektiğinin altını çizerken, Sabancı Holding’in yeni yatırımlarından bahsetti.

Zirve hakkında değerlendirmede bulunan Alper, “Dünya, global ölçekte güç krizi, enflasyonist baskılar, besin krizi, resesyon üzere problemler yumağı içerisinde. Parçalanmış bir dünyanın geleceğini tasarlamak Davos’un ana gündemi. Demek ki geçtiğimiz 5 yılda dünyanın kompleks sıkıntısına sonuçlarına kalıcı tahliller üretemedik. En büyük beklentim artık telaffuzdan aksiyona geçtiğimiz yol haritalarımızı belirlediğimiz ve uyguladığınız bir devir olmasıdır. Tedarik zincirlerinin dönüşmesi Türkiye için bir fırsat. Türkiye’nin coğrafik avantajı devam ediyor. Rekabet için öngörülebilirlik en kıymetli kriter. Türkiye dünyanın pak güç üretim merkezi olabilir. Türkiye güç ve sanayi alanında fark yaratabilir” dedi.

“Sürdürülebilirliğe yatırım yapıyoruz”

Holding hakkında kıymetlendirme bulunan Alper, yeni periyotta yapacakları yatırımların altını çizerek şunları söyledi:

“Yeni bir iklim teknolojileri şirketi kurduk. Yurt dışı güç yatırımlarına başladık. Önümüzdeki devir iklim ve gereç teknolojileri ile dijital teknolojilere yük vereceğiz. Sürdürülebilir alanlara taraf veren şirketlerden olmak istiyoruz. Yeni devir yatırımları dünya ölçeğinde hayata geçirmek için hazırız. Önümüzdeki 20-25 yılda dünyayı şekillendiren sürdürülebilirlik etrafında oluşacak yeni teknolojiler olacak. Biz de Türkiye olarak ya bunun müşterisi pozisyonunda olacağız ya da bunu şekillendiren dinamiklerin içerisinde olacağız. Sabancı Holding olarak burada şekillendiren oyun kurucu sıfatıyla yer almak istiyoruz ve yatırımlar yapıyoruz.”

“Hisse geri alımlarında gaye iskonto oranını aşağı çekmek”

Alper özel söyleşide holdingin geri alım programı ve temettü dağıtımıyla ilgili de açıklamalarda bulundu.

Alper “Önümüzdeki 5 yılda son 5 yılda yaptığımız yatırımın iki katını yapacağız. Bunların yüzde 25’ini mevcut işlerimizi büyütmek ve korumak için yapacağız. Yüzde 75’i de bahsettiğim alanlarda yapacağız. Yatırımlar için paramız ve borçlanma kabiliyetimiz var. Pay geri alım programımızla payımızı destekliyoruz. Sabancı Holding şirketlerimizin pahalanmasının süreceğini düşünüyoruz. Maksadımız iskonto oranını aşağı çekmek. Temettü siyasetinde bu sene de yüzde 5-20 bandında bir dağıtım yapacağız. Birtakım şirketlerimizde enflasyon muhasebesi sonuçlarımızı geri çekiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu