Rusya MB Başkanı: Rus ekonomisinin önündeki engeller yerel

Rusya Merkez Bankası Lideri Elvira Nabiullina, Rusya’da ekonomik büyümenin çok düşük olduğunu belirterek, “Her şeyi dış etkenlere yıkmanın bir cazibesi var. Fakat ekonomimizin kalkınmasının önündeki en büyük pürüzler lokal etkenler.” dedi.

Nabiullina, Rusya’nın St. Petersburg kentinde katıldığı Memleketler arası Finans Kongresi’nde yaptığı konuşmada, ülke iktisadına ait değerlendirmelerde bulundu.

Petrol fiyatlarının beklenenden daha yüksek bir düzeyde bulunduğunu vurgulayan Nabiullina, “Şu anda riskli bir senaryoda yaşamıyoruz. Petrol fiyatları yeterli bir seviyede ve sermaye piyasalarımıza yönelik global ilgi devam ediyor.” dedi.

Rus iktisadının yüzde 1,5-2 oranında büyüdüğünü tabir eden Nabiullina, “Bu durum yapısal değişikliklerin eksikliğinden dolayı… Makroekonomik istikrara yönelik siyasetimiz, ekonomimizin yalnızca mevcut potansiyeli doğrultusunda istikrarını sağlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomideki mevcut durumun kâfi olmadığını tüm kesitlerin kabul ettiğini belirten Nabiullina, “Ekonomik büyümemiz çok düşük. Her şeyi dış etkenlere yıkmanın bir cazibesi var. Fakat ekonomimizin kalkınması önündeki en büyük maniler lokal etkenler.” tabirlerini kullandı.

Nabiullina, dış etkenlerde temel bir değişiklik yaşanmasının kısa vadede beklenmediğini vurgulayarak, Rusya’daki yatırım ikliminin büyüme önünde duran kıymetli etkenlerden biri olduğunu söyledi.

AA

Başa dön tuşu