Rum yönetiminden Türkiye ile iş birliği açıklaması

Güney Kıbrıs Rum İdaresi (GKRY) Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis, Türkiye ile iş birliği yapılmasının Doğu Akdeniz’de tüm tarafların faydasına olacağını söyledi.

Hidrokarbon kaynaklarının idaresi konusunda Kıbrıslı Türklerin teklifini reddeden Rum bölümünün Dışişleri Bakanı Hristodoulidis, Economist mecmuasının klasik olarak Yunanistan’da düzenlediği konferansta konuştu.

Hristodoulidis, Güney Kıbrıs’ın tahlil ve düzgün iş birliği amaçladığını söz ederek, “Türkiye ile iş birliği tüm tarafların yararına olur.” diye konuştu.

Kıbrıs meselesinin tahliline ait konuşan Hristodoulidis, “Kıbrıs meselesinde bir çıkmaza girdiğimizi düşünmüyorum. Türkiye’nin faaliyetleri Crans Montana’da kalınan yerden diyaloğun devam etmesine mahzur teşkil eden bir durum oluşturuyor.” tezinde bulundu.

Hristodoulidis, diyalog ve bağlantıdan diğer bir ihtimalin bulunmadığını vurgulayarak, “Yalnızca Türkiye ile diyalog yoluyla bölgedeki sıkıntılara nasıl tahliller oluşturacağımıza karar verebiliriz. Coğrafyayı değiştiremeyiz, bölgedeki sıkıntılara bölgenin ülkeleriyle tahlil üretmek zorundayız.” sözlerini kullandı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerinin fayda getirmediğini öne süren Hristodoulidis, “Bölgedeki tansiyon düşürülmeli. Türkiye’ye iş birliği bildirisi gönderiyoruz.” diye konuştu.

“Türkiye’yi rakip değil ortak olarak görmek isteriz”

Rum Güç Bakanı Yorgos Lakkotripis ise öbür panelde yaptığı konuşmada, Türkiye ile deniz yetki alanlarının belirlenmesi konusunda müzakereye açık olduklarını söyledi.

Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de katkı sağlayan tarafta görmek istediklerini lisana getiren Lakkotripis, “Türkiye’yi bir rakip değil ortak olarak görmek isteriz. Bu açıkça herkesin isteği.” tabirlerini kullandı.

Lakkotripis, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine karşı ABD ve Avrupa Birliği’nin reaksiyon gösterdiğine değinerek, “Türkiye’nin hedefi bölgede istikrarsızlık yaratarak şirketlerin bölgedeki çalışmalarını zorlaştırmak. Yunanistan ve Kıbrıs olarak işimize bakmalıyız.” diye konuştu.

Lakkotripis, ayrıyeten gelecek 2 yılda 5’i keşif 5’i de teyit maksatlı 10 kuyuda hidrokarbon arama çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

GKRY, KKTC’nin sunduğu “hidrokarbon konusunda ortak komite” kurma teklifini reddetmişti.

Bölgeye 4’üncü bir gemi daha göndereceğini açıklayan Türkiye, Fatih sondaj gemisiyle Doğu Akdeniz’de kendi kıta sahanlığında; Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisi ve Yavuz sondaj gemisiyle de KKTC’nin Türk Petrolleri Anonim İştirakine (TPAO) ruhsat verdiği alanlarda sismik araştırma ve sondaj çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan, AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının iştirakiyle Brüksel’de gerçekleştirilen Dış Bağlantılar Kurulu Toplantısı kapsamında sonuç bildirgesi yayımlanarak Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarına ait faaliyetlerinin yasa dışı olduğunu savunulmuş, AB’nin bu duruma yönelik çeşitli kararlar aldığı belirtilmişti.

GKRY’nin, ada etrafında tek taraflı ilan ettiği 13 parseli, milletlerarası şirketlere ihale ederek lisanslandırıyor. Rum kısmının, Türk tarafının hak talep ettiği bölgelerde memleketler arası şirketlere arama faaliyetlerinde bulundurması Türkiye ve KKTC’nin reaksiyonuna yol açıyor.

Başa dön tuşu