Roche/Hoffmann: Mevcut sistem amaçlarımıza hizmet etmiyor

Roche Holding’in İdare Heyeti BaşkanıYardımcısı Andre Hoffmann Davos doruğunda Bloomberg Ht’ye verdiği röportajında “Bir taraftan tabiat bizim tedarikçimiz ve onun sayesinde hayatta kalıyoruz, öte yandan da güya tabiata baskın olmamız, onu kullanmamız gerekiyor üzere düşünülüyor. Bence tabiatla olan ilgimiz işbirliği içinde olmalı, zira hepimiz tıpkı gezegende yaşıyoruz” dedi.

Bu yıl Dünya Ekonomik Forumu’nun başlığı’nın ‘Bölünmüş bir dünyada işbirliği’ olduğunu hatırlatan Hoffmann “Biz bu bölünmeyi politik olarak daha çok görüyoruz. Burada tabiatın kaybının tehdidi hepimizi ilgilendiriyor. Tabiat jeopolitik bir sonla sonlanmıyor. Münasebetiyle bizi birleştirecek bir bağ bulmamız lazım. Tabiat ile insanın nasıl birlikte çalışacağına bakmalıyız” tabirlerini kullandı.

Hoffmann “Biz sistemimizi kısa vadeli karları maksimize etmek üzerine kuruyoruz. Şayet kapitalizmin bizim için daha fazla işe yaramasını istiyorsak muhasebe sistemini değiştirmemiz lazım. Toplumsal sermaye, insan sermayesi ve tabi sermaye olmak üzere 3 kaynak var. Bunlara bakarak yeni bir muhasebe sistemi sunuyorum. Böylelikle ölçebildiğimiz şeyleri yönetebiliriz. Burada yalnızca sayıları değil da tesirlerini de ölçüyoruz. Şayet sürdürülebilir kapsayıcı refahın yolunu bulamazsak muhtemelen bu gezegenin tadını çıkarmayı pek uzun mühlet başaramayacağız. Pandemi ile bizim sistemimizin çok da dirençli olmadığını farkettik. Mevcut sistem hedeflerimize hizmet etmiyor” halinde konuştu.

Başa dön tuşu