Ripple, XRP ve SEC Sorunu Yaşarken Kendi Stablecoin’ini Çıkarabilir mi?

Ripple’ın XRP’si yasal inceleme altında ve bu nedenle tamamlayıcı stratejiler sorunu gündeme gelmeye başladı. Ripple, son vakitlerde stablecoin ve CBDC’lere ilgi göstermeye başladı. Şirket, üçüncü taraf stablecoin’leri desteklese de, firmanın genel deveran için Tether gibisi bir coin çıkarması pek mümkün değil.

Ripple, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) bir dava ve akabinde birçok borsada XRP’nin süreçlerinin durdurulması gerçeğiyle yüzleşirken kimileri tamamlayıcı bir iş planının uygulanabilir olup olmadığını merak ediyor. Bu iş planına bir seçenek olarak firmanın odağını stablecoin’lere ve merkez bankası dijital para ünitelerine (CBDC’ler) kaydırabilme ihtimali gösteriliyor.

Ripple, CBDC’lerle İlgileniyor Üzere Görünüyor

Ripple, geçmişte CBDC’lere olan ilgisini lisana getirmişti. Ağustos 2020’de Ripple Global Operasyonlar Kıdemli Yöneticisi Emi Yoshikawa, XRP’nin “stablecoin’lerle” yahut CBDC’lerle rekabet etmediğini belirtti. XRP’nin stablecoin’leri tamamlayıcı olduğunu ve yerleşime yardımcı olabileceğini de kelamlarına eklemişti.

Daha sonra Kasım ayında Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, bir dizi merkez bankasının XRP Ledger’ı “stablecoin ihraç etmek için açık kaynak teknolojisi olarak” incelediklerini söz etti. Ripple’ın bu faaliyetlere direkt dahil olmamasına karşın, firmanın bu bankalara “yardımcı olmaya” çalıştığını belirtti.

Bu açıklamaların her ikisiyle ilgili olarak Ripple, bu Ocak ayında, Çin’in yaklaşan dijital yuanı üzere CBDC’ler için tarafsız bir köprü varlık sağlamayı hedeflediğini tekrarladı. Bununla birlikte, bu planlar büyük ölçüde bir köprü para ünitesi olarak XRP’ye bağlı bu da bu stratejinin XRP’nin kendisini yerinden etme mümkünlüğünün düşük olduğu manasına geliyor.

Bankalar Kendi Stablecoin’lerini Çıkarabilir

Ripple CTO’su David Schwartz tarafından bu ayın başlarında açıklandığı üzere, bankaların XRP Ledger’da kendi özel stablecoin’lerini çıkarması esasen mümkün. Schwartz’a nazaran, bankaların yalnızca bir düğüme bağlanması ve bunu yapmak için kendi mali dayanağını yatırması gerekiyor.

Schwartz, Para Ünitesi Denetleyici Ofisi’nin (OCC) ABD bankalarına stablecoin ağlarına katkıda bulunma müsaadesi verdiğine vurgu yapıyor. Bu, Ripple’ın bankaları XRP Ledger’da yeni token’lar çıkarmaya teşvik etmek için her zamankinden daha güzel bir pozisyonda olduğu manasına geliyor. Schwartz daha evvel XRP dayanaklı bir stablecoin’in mümkün olduğunu da öne sürmüştü. Önerilen sistem, herkesin XRP yatırmasına ve kendi stablecoin’ini oluşturmasına müsaade verecek.

Bununla birlikte, bir sefer daha, Ripple’ın kendi stablecoin’ini çıkarmaya karar vermesinin düşük bir ihtimal olduğu tabir ediliyor.

Tether Alternatifi Muhtemel Değil

Ripple’ın kendi stablecoin’ini genel sirkülasyona çıkarmayı düşünmediği açık ve firmanın Tether (USDT), DAI yahut USDC ile karşılaştırılabilir bir coin sunması son derece düşük bir ihtimal.

Özel bir banka yahut merkez bankasının XRP Ledger üzerinde bir stablecoin inşa etmesi çok daha makul. Bu, Ukrayna’nın Stellar üzerinde bir stablecoin inşa etme planlarına emsal bir karar.

Bu gerçekler ışığında, Ripple, XRP’nin yasal statüsü mahkemelik olsa bile büyük olasılıkla, bilhassa stablecoin’ler yerine genel olarak mutabakata odaklanmaya devam edecek.

Başa dön tuşu