Ripple Kurucu Ortağı Jed McCaleb Tekrar XRP mi Sattı?

Ripple’ın kurucu ortağı Jed McCaleb, tacostand cüzdanından son iki günde yaklaşık 40 milyon XRP hür bıraktı. Süreçlerle ilgili bilgiler XRPscan’den geldi.

Bu XRP adresi, şirketin Open Coin olarak bilindiği Ripple Labs’ın (2012) birinci kurulduğu günlerde kaydedilmişti. Sadece 2015’te Ripple olarak yine isimlendirildi.

McCaleb bu adresi, idare konseyi ile tutarsızlıklar yaşaması ve Stellar ve XLM’yi yaratmak üzere şirketten ayrıldığı 2013 yılından beri kullanıyor. McCaleb ayrılırken, Ripple’ın kurucu ortağı ve birinci CTO’su olarak yardımlarından ötürü şirket XRP olarak düzgün bir tazminat ayırdı.

Ripple, McCaleb’a tertipli olarak ödeme yapıyor ve en sonuncusu Whale Alert tarafından 304.635.504 XRP’lik tek bir süreç olarak tespit edilmişti.

9 ve 10 Şubat’ta McCaleb, satılmak üzere yaklaşık 40 milyon XRP gönderdi. Aralık 2020’nin sonlarında paylaşılan datalara nazaran, toplam XRP varlığı ve karı 1.2 milyar doları buldu. McCaleb’ın cüzdanının mevcut bakiyesi ise 499.599.172.60537 XRP.

McCaleb SEC Davasından Korkmuyor

Aralık ayının sonlarında, ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), Ripple’a ve en yüksek profilli iki yöneticisine karşı dava açtığını duyurdu: CEO Garlinghouse ve kurucu ortağı (ve eski CEO) Chris Larsen.

Dava, XRP’nin bir menkul değer olduğunu ve Ripple’ın kelam konusu üst seviye yöneticiler ile birlikte, 1 milyarın üzerinde XRP sattığını tez ediyor.

Davanın açılmasından kısa bir mühlet sonra McCaleb, XRP satışlarını durdurdu ve topluluktan kimileri bunun ortaya çıkan SEC yasal davasından kaynaklandığını sav etti. Lakin Ocak ayında McCaleb, XRP satmaya devam etti.

Başa dön tuşu