Ripple Elini Güçlendiriyor: Yeni İştirakiyle 10 Milyon Yeni Kullanıcıya Ulaşabilir

San Francisco merkezli blokzinciri şirketi Ripple, Malezya merkezli e-cüzdan şirketi Mobile Money ile yeni bir iştirak kurduğunu duyurdu. İştirak, Malezya ve Bangladeş ortasında gerçek vakitli cüzdanlar ortası transferler gerçekleştirilmesine imkan tanıyacak.

RippleNet ağı, uzun müddettir ortağı olan ve 45 milyondan fazla müşteriye hizmet veren bKash ile Mobile Money’i birbirine bağladı. Mobile Money kurucusu Lee Eng Sia, şirketin paydaşlık nedeniyle kullanıcı tabanını genişleteceğini düşünüyor:

“Ripple ile olan paydaşlığımız, bizi Bangladeşli çalışanlara bu çeşit dijital havale tahlilleri sunan birinci birkaç e-cüzdan şirketinden biri yapıyor ve bunun, kullanıcı tabanımızı genişletirken rekabette bir adım önde olmamızı sağlayacağından eminiz.”

10 Milyon Kullanıcı

Bangladeş’i nakit temelli bir iktisattan dijital bir iktisada dönüştüren bKash, Kasım 2019’da Ripple ile güçlerini birleştirmişti. O vakitler RippleNet ağı, 300 müşteriyi aşarak büyük bir kilometre taşına ulaştı.

CEO Kamal Quadir’e nazaran, ülkenin dijital dönüşümüne katkı sağlayan bKash, hala çok maliyetli ve yavaş para transferi problemiyle karşı karşıyaydı ve bu yüzden Ripple’a başvurdular:

“Blokzinciri teknolojisinden yararlanmanın en büyük kıymetlerinden biri, şirketlerin anında, şeffaf ve düşük maliyetli global ödemeler için müşteri talebini karşılamasına müsaade vermesidir.”

Malezya’dan Bangladeş’e gönderilen havaleler, lokal bir özel bankacılık kurumu olan Mutual Trust Bank Limited dayanağıyla gerçekleşecek.

Quadir, 10 milyondan fazla Bangladeşlinin kesintisiz para transferi yapabileceğini söylüyor:

“bKash, tüm dünyada 10 milyondan fazla yerleşik olmayan Bangladeşliye uygun maliyetli, süratli, şeffaf ve emniyetli bir havale gönderme tecrübesi sunmak için Ripple ile Bangladeş Mutual Trust Bank işbirliğiyle iştirak yapmaktan memnunluk duyuyor.”

Ripple Müşterilerinin Çoğunluğu ABD’li Değil

Ripple ve lokal varlığı XRP’nin geleceği, şirketin ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi tarafından dava edilmesinin akabinde Aralık ayı sonlarında birdenbire gündeme geldi.

Ancak CEO Brad Garlinghouse’un açıkladığı üzere, Ripple müşterilerinin yüzde 95’i ABD’den değil:

“Bugün müşterilerimizin birden fazla ABD müşterisi değil… RippleNet müşterilerinin %90’ından fazlası Amerika Birleşik Devletleri dışında… Küçük ülkeler için sorunlu bir durum yaratan hudut ötesi ödeme meselesini çözüyoruz.”

Başa dön tuşu