‘Reklamcılığın sörü’ Sorrell’den Davos’ta Bloomberg HT’ye özel açıklamalar

S4 Capital İdare Şurası Lideri Sir Martin Sorrell Davos Zirve’sinde Bloomberg HT’ye konuştu.

Zirve hakkında değerlendirmede bulunan Sorrell, bu yılın temasının hakikat ileti olduğunu söyleyerek, evvelden iktisatların gelişmesinin sınırsız olduğunu lakin şimdiki dünyanın bölünmüş ve parçalanmış olduğunu, iş dünyasında aktörlerin hangi ülkede çalışacağını dikkatli seçmesi gerektiğini söyledi.

Sorrell, “Kuzey ve Güney Amerika çok fazla fırsat sunuyor. Yüksek teknoloji Kuzey Amerika’da işe yarayacak. Orta Doğu yüksek güç fiyatlarında daha tesirli olacak. Burada yapılan yorumların birçoğu şunu gösterdi ki merkez bankaları yılın ikinci yarısında tekrar enflasyonunun yükselmesini bekliyor.

Avrupa çok kuvvetli bir coğrafya. Bilhassa savaşla birlikte uzun bir devir bu durum devam edecek üzere gözüküyor. Putin’in geri adım atacağını düşünmüyorum. Zelenskiy’nin de geri adım atacağını düşünmüyorum. Artık demek ki Avrupa’yı çevreleyen güvenlik problemleri hayli ağır geçecek” dedi.

Türkiye ve bölge ekonomileri hakkında da kıymetlendirme bulunan Sorrell, “Eğer bir şirketin idare heyetinde olsaydım ve şayet birisi bana Türkiye’ye önemli bir yatırım yapmak istiyorum birebir vakitte Romanya, Polonya, Çekya, Slovakya ve de Ukrayna’da yatırım yapmak istiyorum derse zira Ukrayna’nın tekrar inşa edilmesi gerekiyor, hizmet dalında beşerlerle sermaye ağır bir yatırım yapacaksak alışılmış ki nelere bakarız; işte yargının hukukun üstünlüğüne ve belliliğe ve iktisada bakarız. Belirsizliğin en az olmasını isteriz ancak o bölgede belirsizlikler hayli fazla bu da işleri zorlaştırıyor” diye ekledi.

Son olarak Sorrell, “Avrupa da resesyon riski var fakat bunun kimileri kadar derin olmadığını söyleyeceğim. Minimal büyüme olabilir ölçülü bir kış geçiriyoruz gaz depolaması da yaptık bir dahaki yıla da bu devam edebilir. Bir dahaki yıl kış bu kadar ölçülü geçmeyebilir Avrupa’daki zorluklar çok belirgin” dedi.

Başa dön tuşu