Rabobank’ın gözü bu ayki PPK toplantısında

Bloomberg HT’deki Akıllı Para programında Cumhur Örnek’e konuk olan Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys, TCMB faiz indirimini kademeli olarak yapması gerektiğini söyledi.

Matys, Merkez Bankası liderinin ani bir kararla değiştirilmesinin yatırımcılar için belirsizliğe sebep olduğunu ve yeni liderin çok daha süratli bir biçimde faiz indirimi yapmak isteyeceğini belirtti.

Kararın hafta sonu olması ile TL’deki oynaklığın önüne geçildiğini belirten Stratejist, “Karar hafta sonu açıklandığı için yatırımcıların bu sürpriz kararı anlaması için 2 günü vardı. Şayet bu karar hafta içi açıklanıyorsa olsaydı Türk Lirası çok büyük oranda kıymet kaybı yaşayacaktı ve oynaklık daha fazla olacaktı.  Türk Lirası hala en makûs performans gösteren para birimi…” dedi.

Piyasanın artık muhtemel bir faiz indirimini değerlendirmesi gerektiğini söyleyen Matys, kararın Merkez Bankası’nın bağımsızlığı hakkındaki telaşları de arttırdığını söyledi.

Matys “Karar, Merkez Bankası’nın güvenilirliğini maalesef ki etkiledi ve bağımsızlığı hakkındaki telaşları de arttırmış durumda. Eski Merkez Bankası Lideri Çetinkaya’ya TL’yi geçen eylül ayında dengelediği için hakkının verilmesi gerekiyor. Onun liderliğinde çok büyük oradan faiz artırımı yapılmıştı. 625 baz puanlık bir faiz artırımı yapıldı. Merkez Bankası’nın o vakitlerde faiz artırımı için geç kaldığını söyleyebiliriz lakin hala uygun bir faiz artırımı yaptığını söylememiz gerekiyor ve eylül ayından beri, sıkı para siyasetini sürdürebilmişti.  Piyasalar için bir faiz indiriminin ne kadar olabileceğini değerlendirmesi gerekiyor.  Çünkü 25 Temmuz’da bir faiz indirimi olabilir” dedi.

Yeni liderin faiz indiriminde istekliği olacağını söyleyen Matys, “Yeni Lider Merkez Bankası’nın güvenirliliğinin tekrar kazanılması için ivedi edebilir. Bu yüzden nispeten ölçülü bir faiz indirimi yapmak isteyecektir.  Kendisi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından vazifeye getirildiği için eylül ayı faiz artırımını önümüzdeki günlerde keskin bir biçimde geriye çevirmesini istenebilir. Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapması bekleniyordu lakin bu kademeli bir formda bekleniyordu.  Zira enflasyonda yavaşlama var.  Artık yatırımcılar yeni belirsizliklerle karşı karşıyalar. Zira çok daha süratli bir biçimde gevşeme yapılabilinir” dedi.

 

 

Başa dön tuşu