Putin: Suudi Arabistan ile OPEC anlaşmasının uzatılması konusunda anlaştık

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, ABD ile Suriye konusunda temasların düzgün bir düzeyde devam ettiğini belirterek, “Türk dostlarımızla da Suriye konusundaki temaslarımız ABD ile olduğundan daha da ağır bir biçimde devam ediyor. Durum denetim altında.” dedi.

Putin, Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G20 Önderler Zirvesi’nin akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

G20’de büyük ilerleme sağlayacak yeni kararlar alınmadığına işaret eden Putin, “Ancak doruktaki tüm iştirakçiler global ticaretin ilerlemesine yönelik bağlılıklarını ve internet üzerinden terör yanlısı bilgi dağıtılmasına karşı çaba edilmesi gerektiğini teyit ettiler.” diye konuştu.

ABD Lideri Donald Trump ile tepe kapsamında “faydalı” bir görüşme gerçekleştirdiklerini anlatan Putin, “Görüşmede, Rusya’daki tutuklu Ukraynalı denizcileri, Venezuela’yı ve Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale ettiğine dair argümanları değerlendirdik.” dedi.

Rusya’nın iç işlerine her gün müdahale edildiğini öne süren Putin, “Biz ise histeriye kapılıp gürültü yapmıyoruz.” diye konuştu.

Putin, Suriye krizine yönelik ABD’li yetkililerle temasların devam ettiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

“Sahadaki temaslarımız düzgün bir düzeyde devam ediyor. Son gelişmeler hakkında Trump’ı bilgilendirdim. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmemizde de Suriye’deki son gelişmeleri ele aldık. Türk dostlarımızla da Suriye konusundaki temaslarımız ABD ile olduğundan daha da ağır bir biçimde her gün devam ediyor. Yaşanan tüm olaylardan bilgimiz var ve birlikte olayların köküne iniyoruz. Kimi ayrıntıları elbette açıklayamam lakin durum denetim altında.”

Suudi Arabistan’la Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kimi ülkeler ortasındaki petrol üretim kısıntısı mutabakatını ele aldıklarını da belirten Putin, “Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile yaptığımız görüşmede OPEC mutabakatının mevcut haliyle uzatılması konusunda anlaştık. Rusya ve Suudi Arabistan muahedenin 6 hatta 9 ay uzatılmasını teklif edecek.” dedi.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu