Prof. Maurizio Zanardi: G20 zirvesinde çok büyük sonuçlara ulaşılmadı

Lancaster Ünivesitesi Öğretim Üyesi Prof. Maurizio Zanardi Bloomberg HT’nin Fokus programında G20 doruğunda Çin ve ABD ortasında ticaret savaşına dair görüşmelerin tesirlerini konuştu.

Güzem Yılmaz Ertem’e konuşan Zanardi, Çin ve ABD ortasındaki yaşanan durumun geçen Aralık ayında gerçekleşen G20 doruğundaki duruma benzediğini belirtti.

Zirvede Çin ve ABD ortasındaki tansiyonun kaynağı olan bahislerin aydınlatılmadığını belirten Profesör, “G20 tepesinde bir dejavu oluyor.  Güney Amerika’da olanların tekrarı oluyor. İki önder buluşuyor ve daha fazla ticaret sorunu oluşturmamak için karar alıyorlar. Lider Trump tarifeleri arttırmayacak, Çin de daha fazla mal alacak deniliyor. Lakin bunlar görüşmelerin tıkandığı noktalar değildi. ‘Çin ABD’nin isteklerini karşılayacak mı?’, ‘Huawei kara listeden çıkacak mı?  Bilmiyoruz, bunlar ticaret mutabakatının önündeki büyük sorular… Ve biz buna dair bir ayrıntı görmüş değiliz” dedi.

Apple’ın Mac Pro’nun üretimini Çin’e kaydıracağı istikametindeki haberlere de değinen Zanardi, “işler zorlaşınca şirketler birtakım durumlarda Beyaz Saray’ı göz gerisi edebiliyor. Lakin G20 tepesinde çok büyük bir sonuçlara ulaşılmadı.  Çin’in kendi tarafında yapacağı şeyler var ve Çin’de üretim artabilir. Bu durum gelişmiş piyasalarda çok büyük bir olay olur ve mümkün tarifelere maruz kalabilir. İş ortamı aslında ‘tweet’lere nazaran şekillenmiyor.  Orta ve uzun vadede planları görmek istiyor.  Konuşmanın üzerinde somut olarak bir şeyler görülmesi bekleniyor” dedi.

Ticaret savaşının uzun süreceğini de vurgulayan Zanardi, “Ticaret savaşlarının sonuna gelmedik. Umuyoruz ki bu ateşkes bir barış muahedesine döner. Ancak şimdi o noktada değiliz. Lider Trump’ın fikri çok süratli bir biçimde değişebiliyor. Tahminen bugün yahut yarın bir tweet atar ve biz tekrar belirsizliklerden bahsediyor olabiliriz” dedi.

 

Başa dön tuşu