Powell’ın Kongre konuşmasında nelere dikkat edilecek?

Fed Lideri Jerome Powell, ABD’de son açıklanan istihdam verisinin borçlanma maliyetlerini düşürme konusundaki aciliyeti azaltmasına karşın, faiz indirimi ihtimalini masada bırakabilir.

Faiz indirmemesi nedeniyle uzun müddettir ABD Lideri Donald Trump’ın tenkitlerine maruz kalan Fed Lideri, büyük bir ihtimalle Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Haziran toplantısındaki açıklamasını tekrar ederek Fed’in ekonomik büyümeyi sürdürmek için “uygun formda hareket edeceğini” söyleyecek. Powell’ın bu şekile yapacağı bir açıklamada, Fed’in 30 – 31 Temmuz toplantısında faiz indirimine gideceğine ait beklentileri artırır.

Powell Çarşamba günü Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler komitesi öncesinde lokal saat ile 10:00’da altı aylık Kongre konuşmasını gerçekleştirecek. Ortalarında başkanlık seçimleri için Demokrat Parti adayı Elizabeth Warren da dahil kanun yapıcıların, Trump’ın hücumları, iktisadın durumu ve Facebook Inc.’in kripto para planı üzere mevzularda Powell’a çeşitli sorular sorması bekleniyor.

Amherst Pierpont Securities baş ekonomisti Stephen Stanley, “(Powell) Bu hafta net bir sinyal vermek durumunda kalacak: Devam edeceğiz, duracağız, hala emin değiliz ve dataları izliyoruz. Şayet meçhullüğü muhafazayı sürdürürse piyasalar muhtemelen piyasa fiyatlamasını onayladığını düşünecektir, bu nedenle kendisi de bir konum almalı.” dedi.

Yatırımcılar Fed’in gidebileceği 25 baz puanlık muhtemel bir indirimi tam fiyatlıyor.

Powell’ın ABD görünümüne yönelik risk değerlendirmesi -faiz indirimleri için temel mantığın artan tasalar olmasından dolayı- bilhassa kıymetli olacak. Fed’in Cuma günü yayınlanan para siyaseti raporu 2017’den bu yana global ticaret ve imalat artışında önemli zayıflamanın altını çizmişti.

Powell büyük bir ihtimalle Başkan Trump’ın eleştirileriyle ilgili sorularla da karşı karşıya kalacak. Trump, 5 Temmuz’da “Fed’in ne yaptığını bilmediğini” söylemişti. Trump, Powell’ı vazifeden alma yetkisi olduğunu söylemişti; öteki yandan Powell ise “yasa net” diyerek dört yıllık misyon müddetini tamamlamak istediğini belirtmişti.

Başa dön tuşu