Powell’ın faiz indirimi Fed’de rekor düzeydeki fikir birliğini sonlandırabilir

Jerome Powell Fed liderleri ortasında 68 yılın en az muhalife sahip olan başkanı pozisyonunda bulunuyor. Lakin bu birlik, Powell 10 yıldan uzun müddetin birinci faiz indirimine giderken -ABD Lideri Donald Trump’ın sert tenkitlerinin de etkisiyle- son bulabilir.

Ekonomistlere nazaran Powell’ın 30 – 31 Temmuz toplantısında faiz indirimi istemesi durumunda en azından iki Fed yetkilisi ayrışabilir yahut çoğunluk karşısında oy kullanabilir. Uzmanlar Kansas Fed Lideri Esther George ve Boston Fed Lideri Eric Rosengren’i işaret ediyor. Randal Quarles’ın ise George ile Rosengren’e katılmaya meyilli olduğu lakin muhtemelen katılmayacağı belirtiliyor.

Diğer iki bölgesel Fed liderleri, Atlanta’dan Raphael Bostic ve Richmond’dan Thomas Barkin geçen haafta faiz indirimi konusunda kuşkucu olduklarını, zira işsizliğin düşük ve ekonomik güçlü göründüğünü söylemişlerdi. Bu durum, 17 siyaset yapan ortasında giderek derinleşen bölünmeleri yansıtıyor. İkisinin de bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi’nde (FOMC) oy hakkının bulunmamasına karşın kanılarını toplantıda lisana getirebilecekler.

Bank of America Merrill Lynch (BofA) ABD iktisadı ünite yöneticisi Michelle Meyer, “Muhalifler Fed’in inanılırlığını ve bildirisini olumsuz etkiliyor. Ayrışmalar kalıcı olursa piyasalar Fed’in uygun politikayı uygulama kabiliyetinden kuşku edecektir.” dedi.

Başa dön tuşu