Pompeo: İran müzakereye hazır

ABD Lideri Donald Trump, İran’da bir rejim değişikliği aramadıklarını, ayrıyeten İran’ın Yemen’den çıkmasını istediklerini söyledi.

ABD Lideri Trump, Beyaz Saray’daki kabine toplantısında ABD-İran tansiyonuna ait soruları yanıtladı.

Trump, “(İran’da) Rejim değişikliğinin peşinde değiliz, birtakım beşerler o denli olduğumuzu söylüyor fakat değiliz. Lider Obama ve oburlarının bunu denediğini izledim. Bu pek işe yaramıyor. Biz bunun peşinde değiliz.” değerlendirmesini yaptı.

ABD’nin Tahran idaresinin nükleer silahlara sahip olmasına müsaade veremeyeceğini kaydeden Trump, “Nükleer silahlara sahip olamazlar. Balistik füzeleri test edemezler ki şimdiki muahede altında yapabildiler. Ayrıyeten İran’ın Yemen’den çıkmasını istiyoruz.” sözlerini kullandı.

Önceki ABD Lideri Barack Obama’nın yaptığı İran’la nükleer mutabakatın çok makûs bir mutabakat olduğu halindeki kelamlarını bir defa daha yineleyen Trump, Obama idaresinin İran’a milyarlarca dolarlık imkan sağladığını lisana getirdi.

Trump, “Biz aslında İranlılara yardım etmek istiyoruz. Onlarla düzgün olmak istiyoruz. Onlarla birlikte de çalışacağız lakin nükleer silahlara sahip olamazlar.” diye konuştu.

– Pompeo’dan “İran müzakereye hazır” açıklaması

Öte yandan, birebir toplantıya katılan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “İlk sefer İranlılar füze programlarıyla ilgili olarak müzakere yapmaya hazır olduklarını söylediler.” açıklamasını yaptı.

Pompeo bahisle ilgili ayrıntılara girmezken, İran’ın Birleşmiş Milletler’deki (BM) sözcüsü Alireza Miryousefi Twitter hesabından, “İran’ın füzeleri mutlaka ve hiçbir şart altında hiçbir kişi yahut ülkeyle müzakereye açık değildir. Nokta.” tabirlerini kullandı.

Diğer yandan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere New York kentinde bulunan İran’ın Dışişleri Bakanı Cevad Şık de Pompeo’nun açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ve ülkesinin füze programının müzakereye açık olmadığını vurguladı.

Zarif, “Eğer ABD füzeler hakkında konuşmak istiyorsa evvel bölgedeki kimi ülkelere füze dahil çeşitli silahlar satmayı durdursun.” dedi.

ABD ile İran ortasındaki tansiyon devam ederken son olarak İran idaresi, nükleer mutabakatta yer alan zenginleştirilmiş uranyum stok ölçüsünü aşacağını ilan etmiş, ABD idaresi ise bu karara sert reaksiyon göstermişti.

AA

Başa dön tuşu