Piyasa dolarda ne bekliyor?

ABD’de açıklanacak S&P Küresel imalat ve bileşik PMI endekslerinin evvelki aya nazaran düşerek, 50’nin altındaki daralma bölgesinde kalmaya devam etmesi beklenirken bilgi öncesi dolar G-10 para ünitelerinin tamamı karşısında seansın başında kıymet kaybetti.

Bloomberg Markets Live (MLIV) Pulse anketine katılanların üçte ikisinden fazlası da Bloomberg Dolar Endeksi’nin önümüzdeki bir ay içinde düşmesini beklediğini bildirdi.

Bu, anketin yapılmaya başlandığı ağustos ayından bu yana dolarda düşüş bekleyen iştirakçilerin sahip olduğu en yüksek hisse oldu.

Bloomberg Dolar Endeksi Ekim’de yüzde 0,24 düştükten sonra, Kasım ve Aralık aylarında sırasıyla yüzde 4,83 ve yüzde 1,83 oranında gerilemişti.

Doların zayıflığında, bu hafta özelinde, Fed’in faiz artırımlarının daha ölçülü devam edeceği beklentisinin inançlı olarak görülen yatırım araçlarına talebi azaltması tesirli olurken, başka para ünitelerinin birden fazla Çin yeni yılı nedeniyle sonlu hacim ile süreç görüyor.

Stratejistler ne diyor?

Credit Agricole CIB Stratejisti David Forrester, “Risk alma iştahının yüksek olması dolar üzerinde baskı oluşturuyor.

Yatırımcılar dolar/yen kurunun 130’un üzerinde olmasını kısa durum oluşturmak için fırsat görüyor olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Markets Live Stratejisti Simon Flint de doların düşmeye devam etmesi önündeki en büyük riskin piyasalardaki risk algısının bilakis dönmesine olduğuna işaret etti.

Flint, Bloomberg Dolar Endeksi ile MSCI Dünya Endeksi ortasındaki korelasyonun, ABD tahvilleri ile korelasyondan daha yüksek olduğuna işaret etti.

Başa dön tuşu