Petrolde güçlü Çin talebi desteği

Petrol, sıfır Kovid siyasetini terk edilmesinin akabinde Çin talebinin süratle toparlanacağına dair optimistlikle Aralık başından bu yana en yüksek kapanışına hazırlanıyor.

ABD ham petrol geçtiğimiz haftaki yüzde 8’lik yükselişinin akabinde Salı günü artışını sürdürerek 81 dolar düzeyine ulaştı. Brent petrol de 87 doları test etti.

OPEC Genel Sekreteri Haitham Al-Ghais, birliğin bu çeyrekte istikrarlı bir ham petrol piyasası öngörmesinin akabinde global iktisat hakkında “ihtiyatlı bir biçimde iyimser” olduğunu söyledi.

Uluslararası Güç Ajansı’nın (UEA) aylık raporunun Çin’in süratli bir halde tekrar açılmasının yanı sıra Ukrayna’daki savaşa cevap olarak yaptırımların Rus akışları üzerindeki beklenen tesirine dair fikir vermesi bekleniyor.

ABD ham petrolü yıla makus başlamıştı

ABD ham petrolü güçlü bir formda toparlanmadan evvel, açılış haftasında global yavaşlama telaşlarıyla çökerek yıla şiddetli bir başlangıç ​​yapmıştı.

Çin’deki siyaset değişiminin yanı sıra, petrol, zayıf dolardan takviye buldu. Fed’in agresif faiz artışlarının sonuna gelmesi beklenirken dolarda zayıflık dikkat çekmişti.

ING Groep NV Emtia Stratejisi Lideri Warren Patterson, “Çin’in ekonomik toparlanması bu yıl Çin petrol talebinde güçlü bir yükseliş görebileceğimize dair inancı artırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’in optimist havasını yansıtan ülkenin en üst seviye iktisat yetkilisi, iktisadın bu yıl büyük olasılıkla salgın öncesi büyüme eğilimine geri döneceğini söyledi. Geçen hafta gerçekleştirilen bir Bloomberg anketi, analistlerin Çin ham petrol tüketiminin 2023’te rekor kırmasını beklediklerini gösterdi.

Emtia boğalarının sesini en çok duyuranlardan biri olan Goldman Sachs Group Inc., bu hafta başlarında beklenenden güçlü gelen ekonomik bilgilerin akabinde Çin’in bu yılki GSYİH büyümesine ait iddiasını yükseltti. Banka, Çin iktisadının 2023 için büyüme varsayımını yükselterek yüzde 5,2’den yüzde 5,5’e çıkardı.

Başa dön tuşu