Petrolde Çin yükselişi

Petrol, yatırımcıların Çin’deki olumlu talep görünümü ve Fed’in daha az kısıtlayıcı para siyaseti uygulayacağı beklentisi münasebetiyle yeni haftaya yükselişle başladı.

ABD ham petrolü geçen haftayı yüzde 8 düşüşle kapattıktan sonra Pazartesi günü varil başına 75 dolara yükseldi.

People’s Daily ile yapılan bir röportaja nazaran Çinli bir merkez bankası yetkilisi, Pekin hane halklarına ve şirketlere daha fazla mali dayanak sağlar sağlamaz ülkenin büyümesinin tekrar yoluna gireceğini söyledi.

RHB Investment Bank Analisti Sean Lim, “Çin’in sonları tekrar açmasının tesirinin hissedilmesi biraz vakit alacak. Taleple ilgili telaşlar devam ediyor. Orta vadede daha istikrarlı bir petrol piyasası bekliyoruz” dedi.

Fed’e yönelik beklentiler ABD’de istihdam bilgilerinin fiyat artışlarının sürat kestiğine işaret etmesinin akabinde değişim göstermişti.

Petrol, 2023’e zayıf bir başlangıç yaptı. Bununla birlikte, üst seviye muhafaza fonu yöneticisi Pierre Andurand, Asya’nın Kovid ile ilgili kapanmalarının akabinde büsbütün tekrar açılması durumunda ham petrolün bu yıl varil başına 140 doları geçebileceğini söyledi.

Bloomberg’in haberine nazaran ise Biden idaresi, tekliflerin ya çok maliyetli olduğuna ya da gerekli özellikleri karşılamadığına karar verdikten sonra acil durum petrol rezervini tekrar doldurmak için alımları erteliyor.

Başa dön tuşu