Petrol Trump’ın U dönüşü sonrası kazancını geri verdi

Brent petrolü, ABD Lideri Donald Trump’ın, İran’ın bir Amerikan müşahede drone’unu düşürmesi ve buna bağlı olarak Orta Doğu’da tansiyonun artmasının akabinde bu ülkeye misilleme saldırısını onaylaması fakat daha sonra bundan geri adım atmasının akabinde yararını geri verdi, fakat son dört ayın en büyük haftalık yararına yöneldi.

Vadeli petrol kontratları Londra’daki New York Times’ta İran’a akın kararının geri alındığı yolunda çıkan haberin akabinde karlarını geri verdi, fakat hala bu hafta yüzde 4 üstte. Trump Perşembe günü yaptığı açıklamada, Basra Körfezi’nde bir drone’un kasıtllı bir halde düşürülmesine inanmanın güç olduğunu, çünkü bu türlü bir hareketi lakin “gevşek ve aptal” birinin yapabileceğini söylemişti. Bölgedeki tansiyon son periyotta, Yemenli militanların Suudi Arabistan’a düzenlediği ataklar ve Hürmüz Boğazı’nda petrol tankerlerine İran’ın düzenlediği sav edilen hücumların akabinde arttı.

Petrol Orta Doğu’daki tansiyonlara bağlı olarak ralli yaptı, lakin ABD ile Çin ortasında uzayan ticaret savaşı talep görünümünü olumsuz etkiledi ve son iki ayda fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu. Washington ve Pekin gelecek hafta ticaret görüşmelerine tekrar başlamaya hazırlanıyor ve bu durum global iktisada ait umutlar biraz artmasına yol açtı. İran’dan bir askeri yetkili, Perşembe günü devlete ilişkin basın organlarına yaptığı açıklamada, drone’un Beyaz Saray’a “açık bir mesaj” yollamak için düşürüldüğünü söyledi.

Singapur’da Vanda Insights’ın kurucusu Vandana Hari, “Bu hafta Orta Doğu’da drone’un düşürülmesi ve füze ve roket hücumları dikkate alındığında, traderlar haftasonuna kısa konum tutarak girme konusunda isteksiz olacaklardır,” dedi ve “Eğer durum gün ilerledikçe daha da kötüleşirse, fiyatlar yükselebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 20 sent düşerek Singapur saati ile 12:08’de varil başına 64.50 dolara indi. Kontrat Perşembe günü yüzde 4.3 üstte kapandı. Fiyatlar mayıs ortasından bu yana birinci haftalık yararına yöneldi.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 11 sent düşerek varil başına 57.05 dolara indi. Vadesi Perşembe günü dolan Temmuz kontratı yüzde 5.4 üstte kapandı. Global gösterge Brent petrolü, Ağustos vadeli WTI’a kıyasla 7.47 dolar primli süreç gördü.

  

Başa dön tuşu