Petrol ticaret endişeleri ile kayıplarını korudu

Petrol fiyatları, ABD Lideri Donald Trump’ın Çin mallarına yeni gümrük tarifeleri getirilebileceği yolundaki tehdidi global talebe ait kaygıları artırırken, ABD’nin İran ile tansiyon konusunda mümkün bir yumuşama işaret etmesinin akabinde son iki haftanın en büyük kaybını korudu.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, Pazartesi günkü yüzde 1.1’lik kaybın akabinde Salı günü yüzde 3.3 daha düştükten sonra fazla değişmedi. Trump, geçen ay Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile ticaret savaşında ateşkes konusunda muahedeye varmalarının akabinde, şayet isterse Çin mallarına ek gümrük tarifesi getirebileceği tehdidini tekrarladı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’ın şayet birtakım şartlar sağlanırsa görüşmelere açık olduğunu işaret ettiğini söyledi.

Petrol fiyatları, petrol tankerlerine düzenlenen hücumlar ve alıkoymaların Orta Doğu’dan petrol akışını aksatabileceği tasalarının arttığı bir ortamda İran ile tansiyonun ağırlaşması sonucu Haziran ortasından bu yana ralli yaptı. Fakat ABD-Çin ticaret savaşının daha da kötüleşebileceğine ait tasalar global petrol talebi görünümünü tekrar olumsuz etkilerken, ABD’de Meksika Körfezi’ndeki petrol üretimi Barry fırtınası sonrası eski haline geri dönüyor.

Tokyo’da Mitsubishi UFJ Research and Consulting Co. kıdemli ekonomisti Tomomichi Akuta, “Arz ve talep görünümü, ABD-Çin ticaret tansiyonu ile birlikte zayıf,” dedi ve “Ticaret görüşmelerinde somut bir ilerleme olmamasından ötürü, Trump’ın son açıklamaları piyasalardaki negatif havaya katkıda bulundu.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 5 sent yükselerek Singapur saati ile 10:09’da varil başına 57.67 dolara çıktı. Kontrat Salı günü 1.96 dolar ile 2 temmuz’dan bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirerek 57.62 dolardan kapandı.

Eylül vadeli brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 24 sent yükselerek varil başına 64.59 dolara ulaştı. Kontrat Salı günü yüzde 3.2 düştü. Global gösterge Brent petrolü, Eylül vadeli WTI’a kıyasla 6.81 dolar primli süreç gördü.

Başa dön tuşu