Petrol sert düşüşün ardından toparlanmakta güçlük çekiyor

Petrol fiyatları, OPEC toplantısına dört yılı aşkın müddetin en makus yansısını vermesinin akabinde toparlanmakta zahmet çekiyor.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, özel dal raporunun ABD’de petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 5 milyon varil düştüğünü göstermesinin akabinde yavaşça yükseldi. Fakat fiyatlar, global iktisada yönelik telaşların Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının üretim kısıntılarını dokuz ay daha uzatma kararına ağır bastığı Salı günkü yüzde 4.8’lik kaybın akabinde toparlanmaktan hala epey uzak. Bu düşüş, Kasım 2014’ten bu yana OPEC toplantılarından sonra görülen en büyük kaybı işaret ediyor.

Petrol fiyatları bu hafta, OPEC + koalisyonunun üretim kısıntılarını uzatma kararının global büyümeye ait kaygılar tarafından bastırılması ile birlikte kayıp ve yarar bölgeleri ortasında dalgalandı. Küme Salı günü üretim kısıntılarının 2020 yılına sarkmasını kararlaştırdı, fakat arz bolluğunun boyutunu belirleyebilmek için hangi stok ölçümünün kullanacağı konusundaki bölünmüşlük devam ediyor. Öte yandan, global büyümeye yönelik tasalar, ABD, Çin ve Avrupa’dan gelen zayıf imalat sanayi dataları sonrası tekrar ön plana çıktı.

Singapur’da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, “Büyüme telaşları ham petrol piyasası üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor,” dedi ve “Piyasalar OPEC + koalisyonunun süregelen fiyatlarda ne ölçüye kadar üretim kısıntısına gidebileceğini değerlendirmeye başladı. Arz kısıntıların daha da artırılması için sonlu kapasite var” değerlendirmesinde bulundu.

Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 14 sent yükselerek Singapur saati ile 13:55’te varil başına 56.39 dolara çıktı. Kontrat Salı günü 2.84 dolar düştü ve satışlar kontratın birkaç kilit teknik seviyeyi aşağı istikamette kırması ile birlikte sürat kazandı.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli IC Futures Europe piyasasında, evvelki seansta yüzde 4.1 düştükten sonra 16 sent yükselerek varil başına 62.56 dolara ulaştı. Aralık 2019 ve Aralık 2020 kontratları ortasındaki fark Salı günü 1.91 dolara indi. Bu fark WTI’ın tıpkı kontratları için 2.44 dolar düzeyinde. Global gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI’a kıyasla 6.05 dolar oldu.

 

Başa dön tuşu