Petrol Orta Doğu’da artan tansiyon ile kazançlarını korudu

Petrol fiyatları, Orta Doğu’da artmakta olan tansiyon arz kesintilerinden ötürü yatırımcıları huzursuz ederken, ABD ile Çin’in görüşmelerin yenden başlamasının akabinde sıkıntıya tahlil getirilebileceğine ait beklentilerin düşük olması ile birlikte çıkarlarını korudu.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, evvelki üç seansta yüzde 2.2 ralli yaptıktan sonra fazla değişmedi. Avrupalı güçler, İran’dan uranyum zenginleştirmesi konusunda 2015 nükleer muahedesinde belirlenen sonları aşmamasını istedi, fakat yaptırımlar konusunda bir tehdit getirmedi. Bölgede tansiyon, İngiltere’ye ilişkin kuvvetlerin Cebelitarık açıklarında İran petrolünü taşıyan bir tankeri alıkoymasının akabinde yüksek kalmaya devam ediyor.

Petrol fiyatları geçen hafta, global talebin kötüleşmekte olduğuna ait kaygıların Petrol İhraç Eden ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının üretim kısıntılarını uzatma kararına ağır basmasının akabinde düştü. ABD-Çin görüşmeleri tekrar başlarken, beyaz Saray, mutabakata varmanın vakit alacağı ihtarında bulundu. Yatırımcılar ayrıyeten Fed Lideri Jerome Powell’ın bu hafta Kongre’de yapacağı ve faiz indirimlerine ait işaretler verebileceği konuşmayı da bekliyor.

Japan Oil, Gas and Metals National Corp. baş ekonomisti Takayuki Nogami, “Petrol, Orta Doğu’da kaza ile bir çatışma olabileceğine ait telaşların artmasından takviye buluyor, “dedi ve “Yatırımcılar ABD-Çin ticaret savaşı konusunda bekle-gör modunda, çünkü ham petrol talebi müzakerelerin yine başlamasının çabucak akabinde artmayacak” değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 2 sent düşerek Londra saati ile 07:02’de varil başına 57.49 dolara çıktı. Fiyatlar seans içinde yüzde 0.6 kadar yükseldi. Kontrat Cuma günü yüzde 0.3 yükseldi ve haftalık kaybını yüzde 1.6’ya daralttı. Perşembe günü ABD’deki tatil nedeniyle kapanış fiyatı oluşmadı.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 1 sent düşerek varil başına 64.22 dolara geriledi. Kontrat Cuma günü yüzde 1.5 yükselişle kapandı. Global gösterge Brent petrolü, Eylül vadeli WTI’a kıyasla 6.67 dolar primli kapandı.

 

Başa dön tuşu