Petrol haftaya yatay başladı

Petrol, yatırımcıların Çin’in tekrar açılmasının akabinde talep görünümünü ve 2023’te Rusya üretimine yönelik riskleri değerlendirmesiyle yeni haftanın birinci süreç gününde yatay bir görünüm sundu.

ABD ham petrolü, ABD gösterge endeksinin Kasım ortasından bu yana en yüksek düzeyde kapatan iki haftalık artışın akabinde varil başına 81 dolara hakikat gevşedi. Brent petrol de 87 dolar düzeyinde.

Çin’in sıkı Kovid siyasetini geride bırakması, dünyanın en büyük ithalatçı pozisyonundaki ülkenin tüketiminin artacağına dair beklentileri güçlendirdi. Çin’de tatil için verilen ortanın akabinde endüstriyel faaliyetlerin de artması bekleniyor.

Petrol, yeni yıla zayıf bir başlangıç yapmıştı. Ham petrole ek takviye, Fed’in doları zayıflatan sert faiz artışları serisini sona erdirmeye yakın olduğu istikametindeki beklentilerden geldi. Yatırımcılar, Ukrayna’daki savaş devam ederken Rusya’nın güç akışları üzerindeki ek kısıtlamaların tesirini de kıymetlendiriyor.

Rusya’da iş yapan en büyük petrol alanı hizmet sağlayıcılarının sonuncusu olan SLB, geçen hafta ülkedeki memleketler arası izolasyon derinleştikçe ülkedeki sondaj ve ilgili işlerin bu yıl düşeceği konusunda uyardı.

Uluslararası Güç Ajansı, son raporunda Rusya’nın işgal öncesi düzeylere kıyasla bu çeyreğin sonuna kadar günde yaklaşık 1,6 milyon varillik üretimi kapatacağını söyledi.

Başa dön tuşu