Petrol G – 20 sonrasında 5 haftanın yükseğine tırmandı

Petrol Suudi Arabistan ve Rusya’nın OPEC+ üretim kısıntılarının uzatılmasına yönelik dayanak sinyali vermesi ve ABD – Çin’in ticaret görüşmelerine devam edecek olmasının talep görünümünü güzelleştirmesiyle beş haftanın yükseğine tırmandı.

Petrol vadeli kontratları geçen iki haftada yüzde 11 yükselmesinin akabinde yüzde 2.8 arttı. Başka OPEC üyeleri, S. Arabistan ile Rusya ortasındaki üretim kısıntılarının 6 – 9 ay uzatılması istikametindeki muahedeye dayanak sinyali verdi.

Washington ile Pekin ticaret savaşında ikinci kere ateşkes yaptı ve ABD Çin’e uygulayacağı ek gümrük vergisini askıya aldı.

Petrol Cuma günü itibariyle Ocak’tan bu yana en güçlü aylık çıkarını kaydetti. Orta Doğu’da yükselen tansiyonun ham petrol tedariğini olumsuz etkileyebileceği kaygıları yükselişte tesirli oldu. Nijerya, Irak ve Umman’ın Suudi – Rus muahedesini desteklemesine rağmen teklifin tüm OPEC üyelerinin dayanağını alıp almayacağı konusu net değil. OPEC kümesi ekseriyetle altı aylık üretim muahedeleri yapıyor.

Singapur’da Vanda Insights kurucusu Vandana Hari, “Piyasa mutludan fazla rahatlamış durumda.Ticaret muahedesi temelde yalnızca bir ateşkes ve OPEC+ kısıntıları kaçınılmaz sondu.” dedi.

Nymex’te süreç gören Ağustos vadeli WTI petrol kontratları Singapur saatiyle 12:1’de 1.41 dolar artarak 59.88 dolara tırmandı. Kontrat geçen ay yüzde 9.3 yükseldi.

Londra’da süreç gören Eylül vadeli Brent petrol kontratları 1.63 dolar yükselerek 66.37 dolar oldu. Ağustos kontratının vadesi Cuma günü sona erdi.

Başa dön tuşu