Petrol ekonomik yavaşlama endişeleri ile düştü

Petrol fiyatları, yavaşlayan global iktisada ait tasalar jeopolitik tansiyonlara ağır basarken, yatırımcıların dikkatlerini Fed’in faiz indirimine ait işaretlerini beklemeleri ile birlikte son bir haftada birinci defa düştü.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, Pazartesi günü yüzde 0.3 üstte kapandıktan sonra yüzde 0.5 kadar geriledi. Fed Lideri Jerome Powell Çarşamba ve Perşembe günü Kongre’de kanun yapıcılara konuşacak. Orta Doğu’da tansiyon, BP Plc’nin bir tankerini, İngiltere’ye ilişkin kuvvetler tarafından geçen hafta İran petrolünü taşıyan bir tankerin Cebelitarık açıklarında durdurulması sonrası İran’ın misillemede bulunacağı kaygısı ile Basra Körfezi’nde tutması ile birlikte yüksek kalmaya devam etti.

Ham petrol fiyatlarında temel olarak ABD-İran uyuşmazlığından ötürü meydana gelen ralli geçen hafta, Petrol İhraç Eden ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının üretim kısıntılarını uzatmasına rağmen yatırımcıların berbatlaşan talep ihtimalinden telaş duymaları sonucu teklemeye başladı. ABD ve Çin’in ortalarındaki ticaret uyuşmazlığını kısa vadede çözme mümkünlüğü düşük, bu nedenle yatırımcılar artan bir halde tüketimin canlanması için nakdî teşvikleri umuyor.

Seul’de HI Investment & Futures Corp. Sungchil Will Yun, “Yatırımcılar ve traderlar, durumlarına karar vermeden evvel Fed’in hangi istikamette hareket edeceğini görmek için bekliyor,” dedi ve “Küresel ekonomik görünüme ait kaygılar şu anda Orta Doğu’daki tansiyonlar gi,bi olaylara ağır basmış görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos vadeli batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 23 sent ya da yüzde 0.4 düşerek Singapur saati ile 11:00’de varil başına 57.43 dolara geriledi. Fiyatlar erken saatlerde 29 sent kadar düştü. Kontrat geçen Salı kapanışından Pazartesi günü itibariyle yüzde 2.2 yükselmiş durumda.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 26 sent ya da yüzde 0.4 düşerek varil başına 63.85 dolara indi. Kontrat Pazartesi günü yüzde 0.2 aşağıda kapandı. Global gösterge Brent petrolü, Ağustos vadeli WTI’a kıyasla 6.33 dolar primli süreç gördü.

 

 

Başa dön tuşu