Petrol düşen ABD stokları ve İran gerilimi ile yükseldi

Petrol fiyatları, ABD’de düşmeye devam eden ham petrol stoklarının arz görünümünü sıkıştırdığını gösteren özel kesim verisi ve Orta Doğu’da artan tansiyonun petrol akışını aksatabileceği kaygıları ile son bir haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirdi.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, Salı günü yüzde 0.3 üstte kapandıktan sonra yüzde 1.6 kadar yükseldi. Özel kesim tarafından fonlanan Amerikan petrol Enstitüsü (API) datalarına nazaran, ham petrol stokları geçen hafta 8.13 milyon varil düştü. Bloomberg’in anketine katılan analistlerin kestirim medyanına nazaran, Çarşamba günü Güç Enformasyon Yönetimi (EIA) tarafından açıklanan resmi bilgilerin, stokların kelam konusu devirde 2.9 milyon varil düştüğünü göstermesi bekleniyor.

Petrol fiyatları geçen hafta Salı günü yaklaşık yüzde 5 düştükten sonra, İngiltere’nin İran petrolünü taşıyan bir tankeri alıkoyması sonrası İran’ın misillemeye girişeceği kaygıları ile bu kayıpların değerli kısmını geri aldı. ABD ile Çin ortasındaki ticaret görüşmelerinin yine başlaması ticaret savaşının denetim altına alınabileceğine ait umutları bir ölçü artırırken, Fed Lideri Jerome Powell’ın bugün ve Perşembe günü Kongre’de yapacağı iki konuşma faiz indirimlerine ait işaretler için yakından takip edilecek.

Singapur’da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, “ABD’de düşen ham petrol stokları ve İran’ın sertleşen söylemi, boğaların tekrar piyasaya dönmesi için yolu açtı,” dedi ve “Düşen güç talebine ait hala çok fazla kaygı olmasından ötürü, petrol fiyatlarının önünde engebeli bir yol var” değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 80 sent ya da yüzde 1.4 yükselerek Singapur saati ile 11:24’te varil başına 58.63 dolara yükseldi. Fiyatlar erken saatlerde 92 sent kadar yükseldi. Kontrat geçen hafta Salı gününden bu yana yüzde 4.2 yükseldi.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 62 sent ya da yüzde 1 yükselerek varil başına 64.78 dolara çıktı. Kontrat Salı günü yüzde 0.1 üstte kapandı. Global gösterge Brent petrolü, Eylül vadeli WTI’a kıyasla 6.08 dolar primli süreç gördü.

Başa dön tuşu