Petrol Çin verisi sonrası yükselişte

Brent petrol Pazartesi günü yüzde 1 düşüşün akabinde bugün varil başına 84 doların üzerinde seyrediyor.

Pekin’den alınan bilgilere nazaran, Çin iktisadı virüs kısıtlamalarının sona ermesiyle dördüncü çeyrekte beklenenden daha yüksek büyüme kaydetti. Bu gelişme, yatırımcıların bu yıl daha fazla güç tüketimi beklentilerini destekleyebilir.

Veriler öncesinde Goldman Sachs, Çin’in talebi güzelleşirken ve Rusya’nın arzı düşerken Batı ekonomilerinin sakinlikten kaçınacağını ve tüketimi destekleyeceğini savunarak daha yüksek ham petrol fiyatlarına yönelik savını yineledi. Banka, 16 Ocak tarihli notunda, emtia piyasalarının artık “gerçekleşeceğine inanmadıkları” bir sakinliği fiyatladığını söyledi.

2023’e sert bir başlangıç yapan ve açılış haftasında global yavaşlamayla ilgili tasalar nedeniyle düşen petrol fiyatları toparlandı. Petrol, Çin’in yanı sıra, Fed’in agresif faiz artışlarının sona yaklaştığına dair artan beklentilerden ve zayıflayan dolardan da dayanak buldu.

Kotak Securities Emtia Araştırma Lideri Ravindra Rao, virüs kısıtlamalarının sona erdiğini belirterek, “Çin’den gelen ve beklenenden âlâ datalar, şu anda Çin talebine odaklanıldığı için fiyatları destekleyebilir” dedi.

Başa dön tuşu