Petrol akaryakıt stoklarındaki artış sonrası kayıplarını korudu

Petrol fiyatları, ABD’de akaryakıt stoklarındaki artışın dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de talebin azalmakta olduğu yolundaki tasaları artırması sonrası iki haftanın en düşük düzeyi yakınında seyretti.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, Çarşamba günü yüzde 2.5 düştükten sonra fazla değişmedi. ABD’de akaryakıt ve distile eser stokları, resmi datalara nazaran, geçen hafta toplam 9.25 milyon varil ile analistlerin beklentilerinin çok üstünde bir ölçüde düştü. Ham petrol stokları ise, kısmen Meksika Körfezi’nde üretimin Barry fırtınası hasebiyle aksamasının da tesiri ile beklenenden daha fazla geriledi.

Petrol bu hafta, ABD ile Çin ortasındaki ticaret uyuşmazlığının tekrar canlanması ve ABD’de azalan tüketimin talep telaşlarını güçlendirmesi sonucu yüzde 5’ten fazla düştü. Fakat İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in ülkesinin Trump idaresi ile görüşeceğine ait haberleri yalanlamasının akabinde Orta Doğu’dan petrol akışında aksama olabileceğine ait kaygılar hala devam ediyor. Şık, Washington’ın nükleer muahededen çekilme kararı ile “kendi ayağına ateş ettiğini” söyledi.

Vanguard Markets Pte Ltd. idari ortağı Stephen Innes, “Petrol piyasaları, daha makus şeylerin gelebileceğinin bir habercisi olarak, akaryakıt stoklarının mevsimsel hareketin aksine yükselmesinden ötürü baskı altında,” dedi ve “Zayıf akaryakıt tüketimi mevcut global talep telaşlarını artırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 5 sent düşerek Londra saati ile 07:31’de varil başına 56.73 dolara geriledi. Fiyatlar erken saatlerde yüzde 0.6 kadar düştü. Kontrat Çarşamba günü 84 sent düşerek 56.78 dolar ile 2 Temmuz’dan bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirdi.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 7 sent yükselerek 63.73 dolara çıktı. Kontrat Çarşamba günü yüzde 1 düşerek 63.66 dolardan kapandı. Global gösterge Brent petrolü, Eylül vadeli WTI’a kıyasla 6.88 dolar primli süreç gördü.

 

Başa dön tuşu