Petrol ABD stoklarındaki düşüşle 4 haftanın zirvesine çıktı

Petrol fiyatları, özel bölüm raporunun ABD’de ham petrol stoklarının varsayım edilenden daha fazla düştüğünü işaret etmesi ve bunun da Washington ile Tahran ortasındaki uyuşmazlıktan ötürü gerçekleşen ralliye katkıda bulunması ile birlikte dört haftanın en yüksek düzeyine çıktı.

Vadeli petrol kontratları, Salı günü son dört günde birinci defa gerileyerek yüzde 0.1 aşağıda kapanmasının akabinde yüzde 2.2 kadar yükseldi. Bölümün fonladığı Amerikan Petrol Enstitüsü (API), bahis hakkında bilgiye sahip kaynaklara nazaran, ABD’de ham petrol stoklarının geçen hafta 7.55 milyon varil düştüğünü kaydetti. Çarşamba günü açıklanacak olan resmi bilgiler de bu düşüşü teyit ederse, stoklar üç ayı aşkın mühletin en büyük düşüşünü gerçekleştirmiş olacak. Akaryakıt vadelileri New York’ta, Reuters’in Philadelphia Energy Solutions’ın ABD Doğu Kıyısı’nın en büyüğü olan rafinerisini kapatmasının beklendiği yolundaki haberinin akabinde yükseldi.

Petrol, Orta Doğu’da artan tansiyonun fiyatlar üzerindeki tesirinin ABD ile Çin ortasındaki ticaret savaşının tesirine ağır basması ile birlikte bu ayın ortasından bu yana yüzde 15 yükseldi. ABD ve Çin devlet liderlerinin Cumartesi günü G20 tepesi için bulundukları Japonya’da yapacakları toplantı, ticaret görüşmelerinin yine başlayabileceğine ait iyimserliği biraz artırdı. Öte yandan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortakları yılın kalan kısmı için üretim düzeylerini belirlemek üzere gelecek hafta bir ortaya gelecek.

Singapur’da JTD Energy Services Ltd. baş stratejisti John Driscoll, “ABD ham petrol stoklarında araç kullanımının arttığı yaz periyodu yaklaşırken görülen süregelen düşüş petrol fiyatlarına takviye olacak,” dedi ve OPEC + koalisyonunun da gelecek haftaki toplantıda üretim kısıntılarını yılın ikinci yarısına uzatma kararını almasının beklendiğini kelamlarına ekledi.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 1.19 dolar ya da yüzde 2.1 yükselerek Singapur saati ile 12:23’te varil başına 59.02 dolara çıktı. Fiyatlar gün içinde 59.10 dolara kadar çıkarak 30 Mayıs’tan bu yana en yüksek düzeyini gördü. Kontrat Pazartesi itibariyle üç günlük devirde yüzde 7.7 yükseldi.

Ağustos vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 1.05 dolar ya da yüzde 1.6 yükselerek varil başına 66.10 dolara tırmandı. Global gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI’a kıyasla 7.08 dolar primli süreç gördü. Bu fark erken saatlerde 6.86 dolara kadar gerileyerek Nisan başından bu yana en düşük düzeyine indi.

 

Başa dön tuşu