Petrol ABD stok verileri sonrası geriledi

Petrol fiyatları, ABD ham petrol ve akaryakıt stoklarının beklenenden daha az düşüş göstermesinin, olumsuz ekonomik görünümden ötürü aslında tekleyen piyasada aşağı eğilime katkıda bulunmasının akabinde düştü.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, Çarşamba günü yüzde 1.9 yükseldikten sonra yüzde 1.2 kadar geriledi. ABD’de ham petrol ve akaryakıt stokları üst üste üçüncü haftada da geriledi, lakin bu düşüş Bloomberg anketindeki beklentilerin altında kaldı. Talebe yönelik dertler bu hafta, Petrol İhraç Eden ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının üretim kısıntılarını 2020 yılına uzatma kararı almalarına rağmen ABD, Çin ve Avrupa’dan gelen bir dizi zayıf ekonomik bilgi hasebiyle tekrar ön plana çıktı.

Petrol fiyatları, Salı günü yüzde 4.8 düşerek OPEC toplantılarına dört yılı aşkın müddetin en makus yansısını vermesinin akabinde bu hafta hala ekside. OPEC Genel Sekreteri Mohammad Barkindo bu düşüşü “anomali” olarak tanımladı, lakin İngiltere Merkez Bankası Lideri Mark Carney, tüm dünyada artan korumacılıktan kaynaklanan tehlikelere dikkat çekti ve değerli siyaset reaksiyonu gerektirebilecek “yaygın bir yavaşlama” olabileceği ihtarında bulundu.

Seul’de HI Investment & Futures Corp. emtia analisti Sungchil Will Yun, “Mevsimsel faktörler ABD’de stokların düşmesine neden oluyor. Bu nedenle düşüşlerin güçlü talepten kaynaklanıp kaynaklanmadığını görmek için bekle-gör durumunda olmalıyız,” dedi ve “Ham petrol zayıf ekonomik bilgilere bağlı olarak düşüyor, fakat düşüşler, ülkelerin ekonomilerini desteklemek için efor göstermesi ve OPEC’in hala arz üzerindeki denetimini devam ettirmesinden ötürü hudutlu kalacak” değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 59 sent ya da yüzde 1 düşerek Londra saati ile 07:13’te varil başına 56.75 dolara geriledi. Kontrat Çarşamba günü 1.09 dolar yükseldi ve evvelki seansta gerçekleştirdiği 31 Mayıs’tan bu yana en büyük kaybının bir kısmını geri aldı.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 68 sent ya da yüzde 1.1 düşerek varil başına 63.14 dolara geriledi. Fiyatlar Çarşamba günü yüzde 2.3 yükseldi. Global gösterge Brent petrolü, Eylül vadeli WTI’a kıyasla 6.31 dolar primli süreç gördü.

 

 

Başa dön tuşu