Petrol ABD-İran gerilimi ile 3 haftanın zirvesine çıktı

(16:10’da güncellendi)

Petrol fiyatları, ABD Lideri Donald Trump’ın İran’a yeni yaptırımlar getirmeyi plamnladığını açıklaması sonrası, iki ülke ortasındaki tansiyonun artarak devam etmesi ile birlikte üç haftayı aşkın mühletin en yüksek düzeyine çıktı.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, geçen hafta yüzde 9.4 yükseldikten sonra yüzde 1.4 kadar daha paha kazandı. Trump, bir Amerikan gözetleme drone’unu düşürdüğü argümanıyla İran’a askeri harekatı onayladığı, lakin daha sonra bunun durduğu yolundaki haberden birkaç gün sonra bu ülkeye yaptırımlar konusunda bir tweet attı. Devlete ilişkin haber ajansı Tasnim’de çıkan bir habere nazaran, İran donanması, hava alanı ihlallerinin sürmesi durumunda insansız hava araçlarının düşürülmeye devam edileceğini kaydetti.

Londra’da PVM Oil Associates Ltd. analisti Stephen Brennock, “Geçen haftanın olayları, petrol boğalarının şapkalarını asacak daha fazla yerleri olduğu manasına geliyor,” dedi.

Petrol fiyatları, Haziran ayının ortalarında yaklaşık beş ayın en düşük düzeyini görmesinin akabinde, Washington ile Tahran ortasında artan tansiyonun bölgeden petrol akışını olumsuz etkileyebileceği kaygıları ile ralli yaptı. Trump’ın Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile bu hafta Japonya’da gerçekleştirilecek G-20 doruğunda görüşmeye hazırlanması ile birlikte, Çin ve ABD’nin ticaret konusunda tekrar görüşmelere başlayacağına ait umutlar da petrol fiyatlarını destekledi.

Sydney’de CMC Markets Asia Pacific Pty baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, “Oklar şu an üst tarafı işaret ediyor,” dedi ve “Tarafların hiçbiri savaş istemiyor, lakin her iki tarafın da ulusal gururu tehlikede” değerlendirmesinde bulundu. McCarthy ayrıyeten teknik göstergelerin de yükselişin devam edebileceğini işaret ettiğini kelamlarına ekledi.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 79 sent ya da yüzde 1.4 yükselerek varil başına 58.22 dolar ile 30 Mayıs’tan bu yana en yüksek düzeyini gördükten sonra New York saati ile 08:45’te 57.93 dolara geldi. Kontrat Cuma günü yüzde 1.4 üstte kapandı ve geçen hafta 2 Aralık 2016’dan bu yana en büyük haftalık karını gerçekleştirdi.

Ağustos vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, Cuma günü yüzde 1.2 üstte kapandıktan sonra 18 sent yükselerek varil başına 65.38 dolara ulaştı. Global gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI’a kıyasla 7.42 dolar primli süreç gördü.

(16:10’da güncellendi)

 

Başa dön tuşu