Pentagon: Türkiye’nin F-35 programından çıkarılma süreci başladı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin, S-400 alımından ötürü F-35 projesinden çıkarılması için sürecin başlatıldığını kaydederek, “Bununla birlikte ABD, Türkiye’nin stratejik iştirakine hala çok kıymet vermektedir.” açıklamasını yaptı.

Pentagon’da düzenlenen basın brifinginde konuşan ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ellen Lord ile Müsteşar Yardımcısı David Trachtenberg, Türkiye’nin S-400 alımına ait değerlendirmelerde bulundu.

Lord, Türkiye’nin Rusya’dan S-400’leri geçen cuma gününden itibaren almaya başladığına işaret ederek, “ABD ve öteki F-35 ortakları, Türkiye’nin program iştirakini askıya alma ve Türkiye’yi programdan çıkaracak resmi süreci başlatma konusunda mutabıktır. Bununla bir arada Lider Donald Trump’ın da söz ettiği üzere ABD, Türkiye’nin stratejik iştirakine hala çok paha vermektedir.” sözlerini kullandı.

– “Türkiye ile faal bir biçimde çalışmaya devam ediyoruz”

Türkiye’nin NATO hava savunma sistemi içerisinde bir füze sistemi alarak bu kapsamda kalmasını istediklerini kaydeden Lord, “ABD, legal hava savunma muhtaçlıklarını karşılamak için Türkiye ile Patriotlar konusunda etkin bir biçimde çalışmaya devam etmektedir.” değerlendirmesini yaptı.

Rus imali S-400’lerle F-35’lerin bir ortada bulunmasının F-35 projesini tehlikeye atacağı konusunda Ankara ile birçok görüşme yaptıklarını belirten Lord, “Bu iki sistem birbirleriyle uyumlu değildir.” dedi. S-400 sistemlerinin, F-35 savaş uçaklarının en gelişmiş kabiliyetlerini açığa çıkarabileceğinden telaş ettiklerini vurgulayan Lord, bu kararın bu sebeple alındığına işaret etti.

Lord, Türkiye’nin F-35 projesinden çıkarılması kararının akabinde ortaya çıkacak boşluğu öteki üye ülkeler ve bu ülkelerde üretim yapan firmalarla dolduracaklarını, bu hususta bugüne kadar gerekli görüşmeleri yaptıklarını lisana getirdi.

Türkiye’nin projede kalması durumunda proje boyunca gelecek yıllarda toplamda 9 milyar dolarlık bir gelirden yoksun olabileceğini söz eden Lord, Türkiye’nin toplamda 900 civarında modül ürettiğini, bu modüllerin artık Türk firmalarından alınmayacağını bildirdi.

Lord, “Bugün lisana getirdiğimiz F-35 programıyla ilgili adımlar CAATSA yaptırımlarından bağımsız adımlardır.” biçiminde konuştu ve CAATSA ile ilgili tüm soruların Dışişleri Bakanlığına sorulması gerektiğini söyledi.

Lord, kelam konusu sürecin 2020 Mart ayına kadar tamamlanmasını öngördüklerini, ABD’de F-35 bağlamında eğitim gören Türk pilotların da ay sonuna kadar ABD’yi terk edeceklerini kelamlarına ekledi.

– “Spesifik bir adıma karşı spesifik bir karar”

Müsteşar Yardımcısı Trachtenberg ise, “Bu karar, Türkiye’nin S-400’leri alması münasebetiyle spesifik olarak bu adıma karşı alınmış spesifik bir karardır. Bu karar, ABD ile Türkiye’nin bir arada çalıştığı NATO kapsamındaki daha geniş çıkarlarından bağımsızdır; silahlı kuvvetlerimiz ortasındaki alakalar güçlüdür. Gürcistan, Almanya ve Ukrayna üzere ülkelerdeki ortak askeri tatbikatlara Türkiye ile katılmaya devam edeceğiz.” sözünü kullandı.

Trachtenberg, “Türkiye ile stratejik olarak güçlü bir ilgimiz var, bu değişmedi. Uzun periyodik NATO müttefikleri olarak münasebetimiz çok katmanlıdır ve yalnızca F-35 projesinin çok ötesindedir.” biçiminde konuştu.

Bir soru üzerine Trachtenberg, Türkiye’nin NATO’dan çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunun kendileriyle ilgili bir durum olmadığını söyledi.

Trachtenberg ayrıyeten, “Türkiye’nin S-400’leri almaktan vazgeçip Patriotları alması durumunda F-35 projesine çabucak dönüp dönemeyeceği” halindeki soruya ise, buna yanıt verebilecek konumda olmadığını söyleyerek karşılık verdi.

Beyaz Saray’dan kısa müddet evvel yapılan açıklamada, S-400’lerden ötürü Türkiye’nin artık F-35 projesinin modülü olamayacağı vurgulanarak, “ABD, Türkiye ile stratejik bağına hala çok bedel vermektedir. NATO müttefikleri olarak ilgilerimiz çok katmanlıdır ve yalnızca F-35’lere bağlı değildir.” değerlendirmesine yer verilmişti.

AA

Başa dön tuşu