PBOC: Libra merkez bankalarının denetimi altında olmalı

Çin Merkez Bankası’ndan (PBOC) üst seviye bir yetkili Facebook Inc.’in yakın vakitte tanıttığı kripto parası Libra’nın para otoritelerinin kontrolü altına alınması gerektiğini söyledi.

PBOC ödemeler ünitesi yönetici vekili Mu Changchun, konvertibl bir kripto varlık ya da bir çeşit stablecoin olarak Libra’nın, ülkeler ortasında rahatça dolaşabileceğini ve merkez bankalarının dayanağı ve kontrolü olmadan sürdürülebilir olmayacağını belirtti.

Mu dijital paraların borç verme için kullanılabileceğini, para siyasetini olumsuz etkileyebileceğini ve volatil lokal paralara sahip ekonomilere kur riskleri getireceğini söz etti.

Mui Bloomberg’e yönelik kıymetlendirme notunda ayrıyeten, Facebook’un para aklama ve terör finansmanı zıddı sorumluluklarına ve kullanıcıların mahremiyetini nasıl koruyacağına ait net bir taahhütte bulunmadı.

Caixin’de bu haftasonu Mu’nun Libra hakkındaki benzeri yorumu yayınlandı: Uzun vadede yuan, konvertibl olmazsa Libra’dan ziyan görecektir. Yuanı serbestçe değiştirilebilir hale getirmek bu riski çözer.

Başa dön tuşu