PayU, Türk fintech şirketini 165 milyon dolara satın aldı

Naspers Group bünyesinde 17 ülkede faaliyet gösteren PayU, 2013 yılında Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Isın tarafından kurulan intech teşebbüsü iyzico’nun çoğunluk paylarını satın alarak stratejik bir iştirake imza attı. PayU’nun, Türkiye’de Amazon, H&M, ZARA, sahibinden.com üzere 30 binden fazla e-ticaret sitesinin ödeme alt yapısını sağlayan iyzico için ödediği fiyat ise 165 milyon dolar. Bu birleşme ile birlikte Türkiye, PayU’nun Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesi içerisinde Polonya’dan sonraki en büyük ikinci pazarı haline geldi.

‘DÜNYANIN 1 NUMARALI FINTECH YATIRIMCISI OLMA YOLUNDAYIZ’

PayU GPO CEO’su Mario Shiliashki, Türkiye fintech kesimine yaptıkları bu yatırımla ilgili olarak “PayU olarak mahallî piyasalardaki pozisyonumuzu sağlamlaştırma ve faaliyet gösterdiğimiz süratli büyüyen tüm pazarlarda bir numaralı ödeme sağlayıcısı olma maksadımız kapsamında iyzico’yu bünyemize kattık. iyzico kurucuları Barbaros ve Tahsin’le birlikte tüm iyzico kadrosunun PayU grubumuza katılmasından ötürü çok memnunuz. Dünyanın bir numaralı fintech yatırımcısı olma yolunda, iyzico grubuyla güçlerimizi birleştirmemiz bizim için çok büyük bir kıymete sahip” dedi. 

 

Öte yandan satın alma ile ilgili yapılan açıklamada, kurucu ortaklar Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Isın şirket idaresindeki misyonlarına devam edeceği, iyzico takımının, PayU’nun Türkiye operasyonlarını da devralacağı bilgisi verildi.

‘HEDEF BİRİNCİ 5 FİNANS ŞİRKETİNDEN BİRİ OLMAK’

iyzico’nun kurucu ortağı ve CEO’su Barbaros Özbuğutu bahisle ilgili şunları söyledi: “Bugün, iyzico için yeni bir devrin başlangıcı. 2013 yılında ortağım Tahsin’le iyzico’yu Türkiye’nin her yerindeki KOBİ’lerin online ödeme almasını mümkün kılmak maksadıyla kurduk. Bugün geriye dönüp baktığımda değişmeyen tek şey, hizmet verdiğimiz küresel markalardan Gaziantep’te meskeninde ürettiği el işi eserleri yurtdışında satan ferdî iyzico kullanıcısına kadar herkesin ödeme almasını sağlayacak tahliller geliştirmek için her gün çalışıyor olmamız. 3 kişi başladığımız bu hayal 150 kişilik bir gruba, milyarlarca liralık süreç hacmine sahip, ülkemizin e-ihracat menzilini 1.5 katına çıkaran Türkiye’nin en başarılı teknoloji şirketlerinden birine dönüştü. iyzico olarak gayemiz Türkiye’de ve bulunduğumuz bölgede finansal hizmetleri herkes için daha ulaşılabilir kılmak ve bu sayede Türkiye’nin en büyük 5 finans şirketi ortasına girmek. PayU ile güçlerimizi birleştirerek bugün, bu yolda en değerli adımı atıyoruz.”

Deloitte’un “Türkiye’de En Süratli Büyüyen 50 Teknoloji” firmaları ortasına giren iyzico, IFC, Vostok Emerging Finance, Amadeus Capital Partners, 212, Pachicle Invest, Speedinvest ve Beenos Partners’tan toplamda 4 cinste topladığı 28 milyon dolarlık yatırım ile Türkiye’deki teknoloji şirketleri ortasında en fazla yatırım alan şirket oldu.  

Başa dön tuşu