Panmure/ Smith: Petrol fiyatlarında 62-72 bandı adil bir bant

Panmure Gordon Petrol ve Doğalgaz Araştırma Yöneticisi Colin Smith Bloomberg HT’deki Yatırım Kulübü programına konuk oldu.

Açıl Sezen’in sorularını yanıtlayan Smith, OPEC’ın üretimde kesintiye gitme kararını ve global ekonomik yavaşlamanın petrolü nasıl etkilediğini kıymetlendirdi.

Smith’in konuşmasında öne çıkanlar şöyle;

“Petrol fiyatlarında 62-72 bandı adil bir bant”

 “Petrolde çok büyük bir hareket oldu.  Bu yılın başında çok keskin bir toparlanma oldu. Petrol fiyatlarında istikrar olması için, önümüzdeki yılın birinci çeyreğine kadar üretimde kesintiye devam edilmesi kararı alındı. Petrol aslında 62 ile 72 ortasındaki bantta çok rahat hareket ediyor. Bu adil bir bant… Bunun sebebi Suudi Arabistan’ın piyasaları destekleme taahhüdü olabilir. Üretim kesintisine katılan bir sürü ülke var. Rusya ve başka üyeler de buna katkı sağlıyor. Birebir vakitte üretim azalıyor. İran ve Venezuela’dan daha az üretim geliyor”

“Alttaki tema ABD üretiminin çok süratli bir formda büyümeye devam edecek olmasıdır.  ABD’de üretim şu anda beklenen kadar süratli bir halde olacak mı?, asıl sorulması gereken soru bu… Spekülatif konumlarda satış vardı. Bu durumun fiyatları daha çok yükseltme açısından değerli olduğunu düşünmüyorum”

“OPEC petrol fiyatlarının 60’lara düşmesi için adım atıyor”

“ABD ve Çin ortasındaki duruma bir tahlil bulunursa piyasalar bunun için olumlu bir havaya girecektir.  İktisattaki karşı rüzgârlar, ABD ve Çin’den daha geniş bir alanı kapsıyor.  OPEC ve OPEC Plus arz tarafını yönetmek istiyor. Piyasalar da çok fazla arz fazlası olmamasını ve 2014-2015’de yaşananların tekrar edilmemesini istiyorlar. OPEC petrol fiyatlarının 60 dolarların altına düşmemesi için çok büyük adımlar atıyor”

 

Başa dön tuşu