Pakistan’dan Kripto Paralar İçin Geniş Kapsamlı Yasak!

Bir hükümet yetkilisine göre Pakistan, kripto hizmetlerini yasakladı. Ayrıca, kripto paralar ile ticareti asla yasallaştırmayacak. Yasak kısmen terörizmin finansmanı ve kara para aklama konusundaki endişelere yanıt niteliğinde. Pakistan şu anda yüksek enflasyon ve artan borç yükü ile ekonomik bir krizle karşı karşıya.

Kripto paralar için geniş kapsamlı yasak geliyor!

Pakistan, önceki bir duyuru doğrultusunda kripto hizmetlerine geniş kapsamlı bir yasak getiriyor. Maliye ve Gelirden Sorumlu Devlet Bakanı Aisha Ghaus Pasha, kripto para biriminin ülkede asla yasal olmayacağını ilan edecek kadar ileri gitti.

Pakistan, kripto hizmetlerine geniş kapsamlı bir yasak uygulamaya karar verdi. Bu doğrultuda, aylar önce yapılan bir tehdidi yerine getirdi. Yerel haber kaynağı ProPakistani’de Çarşamba günü yayınlanan bir habere göre Pasha, 16 Mayıs’ta Senato Daimi Finans ve Gelir Komitesi’nin bir oturumunda Pakistan’ın ülke içinde online kripto para hizmetlerini yasaklayacağını ve rotasını değiştirmeyeceğini söyledi. Bu karar, Pakistan Devlet Bankası (SBP) Direktörü Sohail Jawad da dahil olmak üzere diğer yetkililerden destek aldı. Pasha, hükümetin Pakistan’daki kripto paralar için yasal statüyü süresiz olarak reddedeceğini söyledi.

kripto paralar

Pakistan kriptoyu “asla” yasal hale getirmeyecek

Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere, merkez bankası ve federal hükümetin önerisi ilk olarak 12 Ocak 2022’de gündeme geldi. Pakistan Devlet Bankası ilk kez kripto varlık sınıfı konusunda kamuya açık bir duruş sergiledi. Sindh Yüksek Mahkemesi daha önce hükümeti Ekim 2020’de dijital para birimlerini düzenlemeye çağırmıştı.

Komite başkanı Salim Mandviwala, Pakistanlıların kripto paralara milyarlarca dolar yatırım yaptığını belirtiyor. Geçtiğimiz Aralık ayında, Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu, Pakistanlıların 2021’de 20 milyar dolar değerinde yatırım yaptığını söyledi.

Aisha Ghaus Pasha, Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) Ekim ayında Pakistan’ı gri listeden çıkarma koşullarından biri olarak kripto yasağını şart koştuğunu belirtti. Gri liste, örgütün Kara Para Aklama ve Terörle Mücadele Finansmanı cephelerinde eksiklikleri olduğunu düşündüğü ülkelerden oluşuyor. Ülkeler kara listeye ya da gri listeye düşme damgasından kaçınmak için sıkı Müşterini Tanı prosedürleri uygulamak gibi çeşitli önlemler denediler. Ancak FATF’ı tatmin etmek oldukça zor.

Yasak muhtemelen kripto borsalarının ülkedeki resmi faaliyetlerini durdurması anlamına gelecek. Bununla birlikte, vatandaşların kripto hizmetlerine VPN’ler gibi resmi olmayan kanallar aracılığıyla erişmeleri mümkün.

kripto paralar

Pakistan, derin bir ekonomik krizde

Pakistan şu anda ekonomik bir krizin ortasında. Nisan ayı itibariyle enflasyon oranı %36,4 seviyesinde. Bu oran dünya genelinde çok yüksek bir oran değil. Bununla birlikte 1970’lerin ortalarından bu yana ülkenin gördüğü en yüksek rakam. Pakistan’ın borcu son 25 yılda yaklaşık her beş yılda bir ikiye katlandı. Böylece, 2022 yılında İmran Han hükümetinin sona ermesiyle 62,5 trilyon Rupi’ye ulaştı. GSYH ise çok daha yavaş bir oranda büyüdü.

Bu borç yükünü sürdürmek oldukça zor. Çünkü, 2022-23 mali yılında borç servisi yükümlülüklerinin federal hükümet gelirlerini aşmasına yol açtı. Ekonomik kriz, Başbakan Şahbaz Şerif ile eski Başbakan İmran Han arasındaki siyasi anlaşmazlıkta rol oynadı. Bu da Han’ın görevden alınması ve erken seçim çağrısıyla ülke çapında huzursuzluğa yol açtı. IMF’den kredi alma girişimlerine rağmen Han hükümeti enflasyonla mücadelede ve ekonomik durumu iyileştirmede başarısız oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu