Pakdemirli: 56 bin 400 aileye 1.8 milyar lira hayvancılık desteği verdik

 Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 41 vilayette uygulanan Düve Takviyesi Projesi’nin 81 ile yaygınlaştırılacağını belirterek, “Düve fiyatının yüzde 40’ını Bakanlıkça hibe ediyoruz. Bakanlık siyasetlerine uygun olarak etçi buzağı üreten işletmelerimize, buzağı takviyesinin üzerine 250 lira ek takviye ödeyeceğiz.” dedi.

Pakdemirli, Bakanlığın Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği (TSÜMB) Genel Şurası’nda yaptığı konuşmada, hayvancılık dalındaki gelişmeleri kıymetlendirdi.

2002’den bugüne büyükbaş hayvan varlığının 9,9 milyon baştan yüzde 74 artışla 17,2 milyon başa ulaştığını tabir eden Pakdemirli, küçükbaş hayvan varlığının da yüzde 43 artarak 46,1 milyona ulaştığını söyledi.

Pakdemirli, kelam konusu periyotta süt üretiminin yüzde 163 artışla 22,1 milyon tona yükseldiği bilgisini verdi.

Bu büyümelerin ihracat sayılarına da yansıdığını vurgulayan Pakdemirli, “Ülkemiz süt ve süt eserleri ihracatı, 290 milyon dolar düzeylerine ulaşmıştır. Bu yılın birinci 5 ayında da 130 milyon dolarla çok şad edici düzeylerde gerçekleşmektedir.” diye konuştu.

– Takviyelerde 46 kat artış

Pakdemirli, hayvancılığa son 17 yılda verilen dayanakların 46 kat artarak 3,7 milyar liraya ulaştığına işaret ederek, bu yıl da yem bitkileri dahil takviyelerin 4,7 milyar lirayı bulacağını bildirdi.

Genç Çiftçi Projesi kapsamında, hayvancılık alanında yaklaşık 27 bin genç çiftçiye 808 milyon lira hibe takviyesi verildiğini aktaran Pakdemirli, Ziraî ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığıyla süt bölümüne yönelik bin 604 projeye, 1,7 milyar lira hibe sağlandığını, yem bitkileri desteklemeleri kapsamında toplam 5,9 milyar lira yem bitkileri takviyesi ödemesi yapıldığını tabir etti.

Pakdemirli, geçen yıl Dövizdeki spekülatif artışa bağlı yem fiyatlarında yaşanan değişiklik nedeniyle üreticilerin mağdur olmaması için atılan adımlara dikkati çekerek, süt dayanak primlerinin 10 kuruştan 25 kuruşa, süt alım fiyatının da 1,7 liradan 2 liraya çıkarıldığını hatırlattı.

Bölgesel kalkınma projeleri kapsamında 41 vilayette 650 hayvancılık projesine 100 milyon lira hibe dayanağı verildiğini belirten Pakdemirli, şunları kaydetti:

“41 vilayette uygulanan Düve Takviyesi Projesi’ni 81 ile yaygınlaştırıyoruz. Düve meblağının yüzde 40’ını bakanlıkça hibe ediyoruz. Bakanlık siyasetlerine uygun olarak, etçi buzağı üreten işletmelerimize, buzağı dayanağının üzerine 250 lira ek takviye ödeyeceğiz.”

– “ESK, temmuzdan itibaren kıyma ve kuşbaşı üretecek”

Pakdemirli, tüketiciyi “ucuz et”le buluşturmak için yürütülen yeni çalışmaları da anlattı.

Hem vatandaşın daha ucuza ete ulaşması hem de üreticinin mağduriyet yaşamaması ismine Et ve Süt Kurumunun (ESK) ucuz et çalışmasında gelecek aydan itibaren yeni bir uygulamanın başlayacağını bildiren Pakdemirli, “ESK, hem vatandaşlarımızın daha ucuza ete ulaşması hem de üreticimizin mağduriyet yaşamaması ismine temmuzdan itibaren kıyma ve kuşbaşını kendisi üreterek tüketiciye ulaştıracak. Ulusal Kırmızı Et Kurulu de Süt Kurulunun fiyatları açıkladığı üzere, kesim fiyatlarını açıklayacak.” tabirlerini kullandı.

Pakdemirli, 15 yıldır toplanmayan Tarım Şurası’nı toplayarak bölümünün yol haritasının birlikte çizilmesi gerektiğini kaydetti.

– “Bakanlığın yerinde müdahalesi bölümü ayakta tuttu”

TSÜMB İdare Şurası Lideri Tevfik Keskin de dalda bütün tarafların uyumlu çalıştığını belirterek, “Biz üreticiler Cumhuriyet tarihinde birinci kere bakanı, genel müdürü ve üretici örgüt liderleri ve üreticileriyle son derece uyumlu çalışan bir grup olduk.” dedi.

Keskin, geçen yıl kesimde yaşanan problemlere dikkati çekerek, Bakanlığın yaptığı acil ve yerinde müdahalenin bölümü ayakta tuttuğunu lisana getirdi.

TBMM Hayvan Haklarının Araştırılması Kurulu Lideri ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel de “Bu topraklar herkesin gözünün üzerinde olduğu topraklar. Bizlerin de kesinlikle buna daha fazla sahip çıkmamız ve daha fazla çalışmamız gerekiyor. Yöneticisiyle, siyasetçisiyle, çiftçisiyle, esnafıyla, memuruyla daima birlikte, birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz vakit çözülemeyecek hiçbir sorun olmadığını biliyoruz.” diye konuştu.

 

 

 

AA

Başa dön tuşu