Özel sektörün yurt dışı kredi borcu azaldı

Özel bölümün mayıs sonu prestijiyle yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu 12 milyar dolara, uzun vadeli kredi borcu 204,5 milyar dolara indi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından mayıs devrine ilişkin özel dalın yurt dışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri yayımlandı.

 

Buna nazaran, mayısta, 2018 sonuna kıyasla özel bölümün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 5 milyar dolar azalarak 204,5 milyar dolara, kısa vadeli kredi borcu ise (ticari krediler hariç) 3,4 milyar dolar gerileyerek 12,0 milyar dolara düştü.

 

Verilerin borçluya nazaran dağılımına bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ait olarak, bir evvelki yılın sonuna nazaran bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 4,4 milyar dolar azaldı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmaları ise 1,6 milyar dolar artışla 30,3 milyar dolara yükseldi.

 

Aynı periyotta, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 1,7 milyar dolar azaldı. Tahvil stoku ise 202 milyon dolar artarak 4,4 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Kelam konusu devirde finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 854 milyon dolar azaldı. Tahvil stoku ise 966 milyon dolar artarak 7,4 milyar dolara yükseldi.

 

Kısa vadeli kredi borcuna ait olarak ise 2018 sonuna nazaran bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 1,9 milyar dolar azalışla 7,5 milyar dolara, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 491 milyon dolar azalışla 2,8 milyar dolara indi.

Bir yıl içindeki anapara geri ödemesi 58,6 milyar dolar

Alacaklıya nazaran dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ait olarak, mayıs sonu prestijiyle tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir evvelki yıl sonuna nazaran 8 milyar dolar azalarak 137,4 milyar dolara geriledi.

 

Kısa vadeli kredi borcuna ait olarak ise tahvil hariç özel alacaklılara olan borç bir evvelki yılın sonuna nazaran 3,6 milyar dolar azalarak 11,4 milyar dolara indi.

 

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 204,5 milyar dolar fiyatındaki uzun vadeli kredi borcun yüzde 60,9’unu dolar, yüzde 33,9’u avro, yüzde 3,8’i Türk lirası ve yüzde 1,4’ü ise öbür döviz cinslerinden oluştu. 12 milyar dolar fiyatındaki kısa vadeli kredi borcun ise yüzde 48,4’ü dolar, yüzde 33,4’ü avro, yüzde 18’i Türk lirası ve yüzde 0,2’si başka döviz cinslerinden oldu.

 

Sektör dağılımı incelendiğinde, mayıs sonu prestijiyle, 204,5 milyar dolar fiyatındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 48,1’ini finansal kuruluşların, yüzde 51,9’unu ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu. Tıpkı devirde 12 milyar dolar fiyatındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun yüzde 72,5’ini finansal kuruluşların, yüzde 27,5’ini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu.

 

Özel kesimin yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, mayıs sonu prestijiyle kalan vadeye nazaran incelendiğinde, bir yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemeleri toplam 58,6 milyar dolar meblağında oldu.

 

Başa dön tuşu