Özel okullar yüzde 65’lik zamdan memnun değil

Özel okullara yapılacak azamî yüzde 65’lik artırım hakkında değerlendirmede bulunan bölüm temsilcileri bu kararın özel okulları finansal açıdan zorluğa sokacağını belirterek karardan mutlu olmadıklarını söylediler.

Bloomberg HT yayınına katılan Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) İdare Konseyi Üyesi Ümit Kalko açıklanan azamî yüzde 65’lik oranın yetersiz olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Sayın bakanın yaptığı açıklama bizi çok mutsuz etti. Son bir yılda Türkiye’de yalnızca yüzde 65 artan hiçbir şey yok. Bilhassa minimum fiyatla alakalı 13 ayda yüzde 200 artmış bir çalışan maliyeti ile karşı karşıyayız. Güç maliyetleri yüzde 300 artırım gördü. Biz geçen sene yüzde 36 artırım kararına uymak zorunda bırakıldık. Bu sene ise azamî yüzde 65 olarak açıklandı. Bizim en büyük sarfiyat kalemimiz olan öğretmen fiyatları. Taban fiyat son bir yılda yüzde 100 geçen yıldan bu yana yüzde 200 artmışken bizim yüzde 65 ile sınırlandırılmamız bütçeleri açıkça etkiledi”

“Özel okulları finansal açıdan meşakkat bekliyor”

Konu hakkında değerlendirmede bulunan bir öteki bölüm temsilci Türkiye Özel Okullar Derneği Lideri Zafer Öztürk ise bu oran ile özel okulların finansal açıdan zahmet yaşayacağını beklediğini söyledi ve şunları ekledi:

“Devletimizin koyduğu sonlara uyacağız. Lakin artık hazırlıklı olmak lazım. Birçok özel okul bu süreci sağlıklı finansal yapıyla götüremeyecek diye düşünüyorum. Bu artırım oranı artış kararı yalnızca eğitim kısmında geçerli. Yemek fiyatına bu türlü üst limit yok. Bakanlığın üst limit koyma hakkı olmadığı için yemek fiyatları piyasa şartlarına nazaran belirlenecek. Kitap fiyatları da bu türlü belirlenecek. Yüzde 65’lik artırım oranı son 2 yıla baktığımızda veliler için memnunluk verebilir lakin bizim açımızdan çok zorlayıcı bir devir bekliyor”

Başa dön tuşu