Özel okul zammında kural değişti

Özel eğitim kurumlarından uygulanacak artırım oranının belirlenme kuralı değişti.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kuruları Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 53 üncü unsurunun birinci fıkrasında yer alan “bir evvelki yılın ortalama (Y.İ-ÜFE+TÜFE)/2 oranına en fazla yüzde 5 oranında artış yapılarak belirlenir” ibaresi “yapılacak artış oranı, yıl sonu TÜFE oranı dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenen oranı aşmayacak formda tespit edilir” formunda değiştirildi.

Bu yıl için olağan şartlarda yüzde 85 civarında olması gereken özel okul fiyat artışı, Ulusal Eğitim Bakanı tarafından yüzde 65 olarak açıklandı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bugün özel okul temsilleriyle bir ortaya geldi. Toplantının akabinde açıklama yapan Bakan Özer, bu sene bir değişikliğe gittiklerini belirtti.

Sektör temsilcileri şad kalmadı

Özel okullara yapılacak azamî yüzde 65’lik artırım hakkında değerlendirmede bulunan bölüm temsilcileri bu kararın özel okulları finansal açıdan zorluğa sokacağını belirterek karardan şad olmadıklarını söylediler.

Bloomberg HT yayınına katılan Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) İdare Konseyi Üyesi Ümit Kalko açıklanan azamî yüzde 65’lik oranın yetersiz olduğunu belirterek görüşlerini, “Son bir yılda Türkiye’de yalnızca yüzde 65 artan hiçbir şey yok. Bilhassa minimum fiyatla alakalı 13 ayda yüzde 200 artmış bir çalışan maliyeti ile karşı karşıyayız. Güç maliyetleri yüzde 300 artırım gördü. Biz geçen sene yüzde 36 artırım kararına uymak zorunda bırakıldık. Bu sene ise azamî yüzde 65 olarak açıklandı. Bizim en büyük masraf kalemimiz olan öğretmen fiyatları. Taban fiyat son bir yılda yüzde 100 geçen yıldan bu yana yüzde 200 artmışken bizim yüzde 65 ile sınırlandırılmamız bütçeleri açıkça etkiledi” kelamlarıyla özetledi.

Başa dön tuşu