Özbekistan: Doğalgaz taşıma sistemi devredilmeyecek

Özbekistan Güç Bakanlığı, Gazprom ile imzalanan “yol haritası”na ait açıklama yaptı.

“Yol haritası” uyarınca taraflar ortasında oluşturulan çalışma kümesinin, Kazakistan ve Özbekistan topraklarından geçen “Orta Asya-Merkez” boru çizgisi üzerinden doğal gaz transiti için gerekli teknik çalışmaların yapılması konusunda mutabık kaldığı kaydedilen açıklamada, çalışma kümesinin tüm çalışmaları teknik olarak tamamladıktan sonra doğal gaz teminine ait ana şartları tartışacağı belirtildi.

Müzakereler ve imzalanan yol haritasının Özbekistan’ın, mevcut gaz taşıma sisteminin mülkiyetini tüm idare haklarıyla birlikte büsbütün elinde bulundurarak, iç piyasaya gerekli ölçülerde doğal gaz tedarik etmesini amaçladığı aktarılan açıklamada, “Doğal gaz taşıma sisteminin birilerine bölümü yahut egemenliğimize yönelik rastgele bir tehdit kelam konusu değildir” denildi.

Açıklamada, bakanlığın bundan sonra da tüm çalışmalarını Özbekistan’ın ulusal çıkarlarına uygun olarak yürüteceği ve bu çalışmaların sonuçları hakkında daima kamuoyunu bilgilendireceği aktarıldı.

Rus güç şirketi Gazprom ile Özbekistan ortasında dün doğal gaz alanında işbirliğine yönelik “yol haritası” imzalanmıştı. Özbek tarafının bununla ilgili rastgele bir açıklama yapmaması ülke kamuoyunda çeşitli spekülasyonlara yol açmıştı.

Başa dön tuşu