Otomotiv sektörü ÖTV ve KDV indiriminin devam etmesini bekliyor

OYDER’den yapılan açıklamada, otomotiv bölümünde bu yılın birinci 6 ayında 2018’in birebir periyoduna nazaran yaklaşık yüzde 45 daralma yaşandığı anımsatıldı.

ÖTV ve KDV dayanağının sonlanması sonrası dalın yılı beklentilerin altında kapatacağı lisana getirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Özellikle Yetkili Satıcılık kurumlarının bu adetler ile hayatlarını sürdürmeleri mümkün olamayacak ve hem şirket kapanmaları hem de ağır emeklerle kazandığımız istihdam kayıpları yaşanması gündeme gelecektir. Hükümetimizin kesimimize karşı bilhassa son periyotta verdiği dayanaklardan ötürü son derece mutlu olduğumuzu ayrıyeten belirtmek isteriz. Hurda uygulamasının başlaması, ÖTV matrahlarındaki düzenlemeler, hurda sayılarının üst taraflı revize edilmesi, BDDK tarafından taşıt kredilerinde yapılan düzenlemeler ve 8 ay boyunca devam eden ÖTV ve KDV indirimleri hakikaten dalımızı kıymetli ölçüde desteklemiştir.”

Açıklamada, birinci altı ay gerçekleşmelerine bakıldığında takviyelerin artarak devam etmesinin kesim ismine son derece kritik olduğu vurgulanarak, “Bugün tamda uçurumun kenarında durmaktayız. Bu dayanakların azalması dalın istikrarını bozar, dayanakların artarak devam etmesi ise bizi uçurumun kenarından almasa da düşmemize pürüz olur. Ülkemize karşı yapılan mesnetsiz ekonomik hücumlardan el birliği ile çıkabilmemiz için bir müddet daha dayanakların devam etmesi gerekmektedir kanaatindeyiz.” tabirleri kullanıldı.

Hükümetin “alicenap” tavrı ile dalı boş çevirmeyeceğine inandıkları belirtilen açıklamada, “Bugüne kadar esirgemedikleri dayanakları ile ÖTV ve KDV indirimlerinin devam ettirilmesini tüm bölüm şirketleri ve çalışanlarımız ismine beklediğimizi belirtmek isteriz.” değerlendirmesine yer verildi.

 

 

 

AA

Başa dön tuşu