“Otomotiv düşüşe rağmen ihracatta lider”

Türkiye otomotiv bölümü, haziranda geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 14 düşüşle 2,2 milyar dolara yaklaşan ihracatıyla kesimde yaşanan daralmaya karşın, dış satımda liderliğini korudu.

Uludağ Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliğinden (OİB) yapılan yazılı açıklamaya nazaran, otomotiv sanayisi, bayram tatiline karşın ihracatta liderliğini sürdürdü.

Türkiye ihracatında birinci sırada yer alan ve dış satımda yüzde 19 hisse ile önde gelen otomotiv bölümünün, haziran ayı ihracatı, geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 14 düşüşle 2,2 milyar, yılın birinci 6 aylık ihracat ortalaması ise 2,5 milyar dolar oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen OİB İdare Konseyi Lideri Baran Çelik, hazirandaki ihracat kaybının bayram tatili nedeniyle 2 iş günü eksik çalışılmasından kaynaklandığını aktardı.

Yılın birinci yarısında avro/dolar paritesi kaynaklı ihracat kaybının 850 milyon doları aştığına dikkati çeken Çelik, “Bununla birlikte haziranda parite kaynaklı kayıp, evvelki aylara nazaran daha düşük oldu. Yılın birinci yarısında ihracat ortalamasında ise 2,5 milyar dolar düzeyini yakaladık. Haziran ayında tüm ana eser kümelerinde ihracat düşüşü yaşandı. Türkiye otomotiv sanayisi, haziran ayında yüzde 14 düşüş yaşamasına karşın ihracatın önder dalı olmayı sürdürdü.” değerlendirmesinde bulundu.

Aylık bazda Fransa, yarıl yılda Almanya lider

Bu ortada, haziranda Fransa, yüzde 45’lik artışla 354 milyon dolarlık dış satımla aylık bazda en fazla ihracat yapılan ülke pozisyonuna geldi. Fransa’ya olan artışta binek arabalar kümesindeki yüzde 107 ve otobüs-minibüs-midibüs kümesindeki yüzde 48’lik artış tesirli oldu. Fransa’ya yılın birinci yarısındaki ihracat 1 milyar 773 milyon doları buldu.

En büyük ikinci pazar Almanya’ya ise ihracat geçen yıla nazaran haziranda yüzde 17 azalışla 318 milyon dolar oldu. Almanya’ya yönelik düşüşte tedarik sanayisi ihracatının yüzde 26 gerilemesi tesirli oldu. Almanya, yılın birinci yarısında 2 milyar 200 milyon dolar ile otomotiv ihracatında en büyük pazarı olurken, birebir periyotta bu ülkeye gerçekleştirilen dış satım yüzde 11 düştü.

Haziranda üçüncü büyük pazar olan İtalya’ya da yüzde 27 azalışla 213 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Haziranda kıymetli pazarlardan Hollanda’ya yüzde 170, ABD’ye yüzde 20, Fas’a yüzde 21, Danimarka’ya yüzde 38 ihracat artışı yaşandı.

ABD’ye ihracat artışı binek arabalardaki yüksek oranlı dış satımdan kaynaklandı. Hollanda’ya olan artışta da eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının yüzde 661, binek arabalar ihracatının da yüzde 103 artması tesirli oldu.

Otomotivde, geçen ay ülke kümesi bazında en büyük pazar pozisyonundaki Avrupa Birliği’ne ihracat yüzde 14 düşüşle 1 milyar 756 milyon dolar olurken, AB ülkeleri küme bazında ihracatta yüzde 80 hisse ile birinci sırada yer aldı.

Geçen ay otomotiv ihracatında, Orta Doğu ülkelerinde yüzde 19, öteki Avrupa ülkelerinde yüzde 36 düşüş yaşanırken, Hür Bölgelerde ise yüzde 107 artış gerçekleşti.

 

AA

Başa dön tuşu