Otogar İSPARK’a devrediliyor

Son yıllarda fiziki kuralların yetersizliği, alt katlardaki güvenlik zafiyeti başta olmak üzere çeşitli külfetlerle vakit zaman tartışma konusu olan Bayrampaşa’daki 15 Temmuz Şehitler Otogarı, son aylarda yeniden gündemde. 4 Mayıs itibariyle otogarın 25 yıllık işletme müddeti dolmuş, yani otogarı işleten Avrasya Terminal İşletmeleri’nin kontratı bitmişti. Bu durum ‘Bayrampaşa Otogarı taşınacak mı?’ sorusuyla yeniden günlerce tartışıldı. Hatta CHP kümesi, kontratı dolan otogarın akıbetiyle ilgili soru önergesi verdi.

MECLİSTE DEĞERLİ GELİŞME

Bayrampaşa’daki 15 Temmuz Şehitler Otogarı’yla ilgili dün kıymetli gelişme daha yaşandı. Yenilenen İstanbul seçiminin akabinde birinci kere toplanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde 39 farklı teklif sunuldu. Sunulan tekliflerin ortasında Emlak Müdürlüğü tarafından yapılan Büyük İstanbul Otogarı otopark işletmeciliğinin İSPARK A.Ş.’ye devredilmesi teklifi dikkat çekti. 38’inci sırada yer alan hususun bu hafta içinde meclisten geçmesi bekleniyor. Otopark, 20 dakikaya kadar fiyatsız olmasına karşın fiyat tahsil edilmesiyle sık sık gündeme geliyordu.

HER İKİ YAKAYA OTOGAR’

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran’daki seçim öncesi yaptığı açıklamada, yeni bir otogar için hareket planı geliştireceklerini, İstanbul’un her iki yakası için yeni otogar çalışması içinde olacaklarını daha evvel de belirttiklerini söyledi. Mevcut otogarın durumu ve işletmesi için paydaşlarla görüşeceklerini anlatan İmamoğlu, ülkenin ve belediyenin mevcut mali durumunu da dikkate alarak ortaya koydukları yeni otogar projelerini hayata geçirene kadar mevcut Esenler Otogarı’nın bitmiş olan işletme müddeti için bahsin muhatapları ile bir ortaya geleceklerini belirtti.

‘TEKNOLOJİ MERKEZİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ’

Başkan Ekrem İmamoğlu, 29 Haziran’da yaptığı açıklamada ise, Esenler Otogarı’nı, süratlice taşınma ve dönüşmesini gerçekleştireceklerini belirterek, “Esenler’le ilgili bir projemiz çakıştığı için söylüyorum. Hem Harem’i hem de İyiler’i kent dışına taşıyacağımız için süratlice Esenler Otogarı’nı, kentin kalbinde, metro ulaşımı olan birebir vakitte İstanbul’un en yeşil vadilerinden biri olan alanın süratlice taşınma ve dönüşmesini yapıp, yüksek teknoloji merkezine dönüştüreceğiz” dedi.

 

 

haberturk.com

Başa dön tuşu