OSD/ Yenigün: Otomotivde canlanma için yeni destekler gerekiyor

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) İdare Konseyi Lideri Haydar Yenigün, “Devletimizle yapacağımız görüşmelerde iç pazarın canlandırılması için kısa ve uzun vadede yeni takviyeler verilmesi gerektiği konusuna vurgu yapmaya devam edeceğiz.” tabirini kullandı.

Yenigün, yaptığı yazılı açıklamada, 2018 Kasım’dan beri uygulamada bulunan otomotiv dalına yönelik KDV ve ÖTV indirimi takviye paketinin 30 Haziran prestijiyle sona erdiğini kaydederek, kesimin, indirimlerin devamından yahut kademeli olarak düşürülmesinden yana olduğunu hatırlattı.

ÖTV ve KDV indirimlerinin uzatılması yahut kademeli olarak düşürülmesi konusunda talepte bulunduklarını aktaran Yenigün, fakat bu indirimlerin devam etmeyeceği bilgisini aldıklarını kaydetti.

Yenigün, “Otomotiv bedel zincirinde faaliyet gösteren bayiler, distribütörler, ana ve yan sanayi firmaları olarak yılın ikinci yarısında mevcut ÖTV ve KDV oranlarıyla faaliyetlerimizi en az ziyanla sürdürmeye çaba ederken, devletimizle yapacağımız görüşmelerde iç pazarın canlandırılması için kısa ve uzun vadede yeni takviyeler verilmesi gerektiği konusuna vurgu yapmaya devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Hükümetin otomotiv kesimine bugüne kadar çok değerli dayanaklar sağladığını ve kesimin bu takviyeleri memnuniyetle karşıladığını belirten Yenigün, şu tabirleri kullandı:

“32 milyar doların üzerinde ihracatla Türkiye’ye en büyük katma kıymeti sağlayan sanayi kolu pozisyonundaki otomotivin kamu yönetimimizin kapsamlı ve müspet ayrımcılık yapacak formda desteklenmeye devam etmesi bizler için kritik kıymete sahip. Bu dayanağın ismi da son devirde ÖTV ve KDV idi. İçinden geçmekte olduğumuz ekonomik hareketlilik sürecinde hükümetimiz ve bakanlarımız bizlerle yakın temas içinde çok kıymetli takviyelerde bulundu. 2018 Kasım’dan beri pazardaki önemli daralmayı yavaşlatıcı tesir yaratan vergi paketinin ticari faaliyetlerin sürdürülmesi ismine kıymetli derecede yararı oldu.”

– “Sektör araç satamıyor, yeni formüller şart”

Yenigün, kelam konusu takviye paketine karşın yılın birinci yarısında pazarın yüzde 45 daraldığına dikkati çekerek, vergi indiriminin başta endüstriciler, distribütörler ve bayiler olmak üzere otomotiv paha zincirinin tamamı için çok önemli katkısı olduğunu anlattı.

Uygulamanın sonlanmasıyla bölümde araç satışının durma noktasına geldiğinin altını çizen Yenigün, şu açıklamalarda bulundu:

“Otomotiv çok hassas bir kesimdir, sistemin tökezlememesi için yavaş bir geçiş olması çok daha sağlıklı olurdu. Devletimizle yapacağımız görüşmelerde iç pazarı canlandırmaya yönelik tekrar vergi indirimi uygulanması yahut finansmana erişim kolaylığı sağlayacak uygulamalar üzere diğer formüllerin, kısa ve uzun vadede kurgulanması gerektiğine vurgu yapacağız. Türkiye’nin ihracat, üretim ve istihdam performansı açısından en fazla katma kıymet yaratan endüstrisi pozisyonunda olan otomotiv için son derece hayati olan bu takviyeler gerek dalımız gerek ülkemiz için kritik ehemmiyet taşımaktadır.”

 

 

 

 

 

AA

Başa dön tuşu