Ortagus: Nasıl bir yaptırım uygulanacağı konusunda henüz bir değerlendirmemiz yok

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye’nin S-400 edinmesine yönelik, “Nasıl bir yaptırım uygulanacağı konusunda şimdi bir kıymetlendirmemiz yok ve evvelce de belirtemiyoruz.” dedi.

Bakanlıkta basın toplantısı düzenleyen Sözcü Ortagus, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini almasına ait değerlendirmelerde bulundu.

Ortagus, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Lider Donald Trump’ın mevzuyu değerlendirdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Bakan ve Lider, ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Uğraş Etme Yasası (CAATSA) yaptırımları konusunda tüm seçenekleri pahalandırıyor. Sonuçlarının ne olacağını buradan epeyce açık bir formda belirttik. Türkiye’nin F-35’leri alamayacağına ait sonuçları da bugün Lider Trump’ın konuşmasında gördünüz. Nasıl bir yaptırım uygulanacağı konusunda şimdi bir kıymetlendirmemiz yok ve evvelden de belirtemiyoruz. Bakan ve Lider ABD maddeleri kapsamında durumu kıymetlendirerek gerekli kararı alacaktır.”

– Trump, Obama idaresini suçladı

Trump, bugün, hususa ait olarak eski Lider Barack Obama idaresini eleştirmiş, Türkiye’nin ısrarlı teşebbüslerine karşın Patriot füzelerinin satılmadığını vurgulamıştı.

Bunun üzerine Türkiye’nin Rusya’dan füze satın almak durumunda kaldığını belirten Trump, “Şimdi de Rusya’dan bunu aldıkları için milyarlarca dolar pahasındaki savaş uçaklarını Türkiye’ye satamıyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

 

AA

Başa dön tuşu