OPEC+ delegelerinden Şubat üretim tahmini

OPEC+ delegeleri, bakanlardan oluşan müşavere komitesinin, global talepteki süreksiz toparlanmayla birlikte önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda petrol üretim düzeylerinin sabit tutulmasını tavsiye etmesini beklediklerini söylediler.

Suudi Arabistan ve ortakları, dünya ham petrol piyasalarını istikrarda tutmak için geçen yılın sonlarında değerli kesintiler konusunda mutabakata varmaları sonrası, 1 Şubat’ta üretim düzeylerini gözden geçirecek.

Bloomberg’in delegelerden aldığı bilgiye nazaran, Çin’de tüketimdeki toparlanma ve yaptırımların Rus arzı üzerindeki tesiri konusunda netlik beklendiği ve bakanlar heyetinin statükoyu müdafaasını beklediklerini söylediler.

Uluslararası petrol fiyatları son iki hafta içinde yükseldi ve dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’in neredeyse üç yıldır uyguladığı katı Kovid-19 kısıtlamalarını terk etmesiyle varil başına 90 dolara yaklaştı. Tekrar de, ülke virüs olaylarının tekrar canlanmasıyla karşı karşıya kaldığından, OPEC+’i muhafazakar kalmaya sevk ettiğinden, toparlanma nasıl ilerleyeceği belirsizliğini koruyor.

Öte yandan birlik, Ukrayna işgali nedeniyle birlik üyesi Rusya’ya yönelik AB yaptırımlarının tam tesirini görmek istiyor.

Rus petrol sevkiyatları şaşırtan formda dirençli

Aynı vakitte OPEC+, Ukrayna’yı işgali nedeniyle üye ülke Rusya’ya yönelik Avrupa Birliği yaptırımlarının tam tesirini görmeyi bekliyor. Ham petrol satışlarını gaye alan tedbirler Aralık ayında yürürlüğe girerken rafine eser ticaretine yönelik kısıtlamalar önümüzdeki ay gelecek, lakin şimdiye kadar Rusya sevkiyatları şaşırtan bir formda dirençli devam etti.

Eurasia Group Analisti Raad Alkadiri bir raporda, “OPEC+’nın planlanan toplantıdan sonra bile üretim düzeylerini değiştirmeme mümkünlüğü giderek artıyor. Fiyatlar yükseldi, arz sıkışık durumda ve hem arz hem de talep için değerli seviyede belirsizlik hakim” değerlendirmesinde bulundu.

Gelecek hafta çevrimiçi olarak toplandığında Ortak Bakanlar İzleme Komitesi’nin kararının, OPEC’teki üst seviye yetkililerin verdiği sinyallerle dengeli olacak biçimde üretimi sabit tutmak tarafında olacağı belirtiliyor.

OPEC+ proaktif ve önleyici olmayı sürdürecek

OPEC Genel Sekreteri Haitham Al-Ghais bu ayın başlarında, Çin’de yeni ortaya çıkan toparlanmanın gelişmiş ekonomilerdeki zayıflıkla yumuşatıldığı için global iktisat konusunda “ihtiyatlı bir formda iyimser” olduğunu söyledi. Suudi Güç Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman geçen ay OPEC+’nın piyasaları istikrarda tutmak için “proaktif ve önleyici” olacağı tahhüdünü sürdürdü.

RBC Capital Markets LLC Emtia Stratejisi Lideri Helima Croft, “Tüm işaretler, Suudi Arabistan’ın şimdilik ön alım siyasetine bağlı kalmaya ve ek arz için kâfi talep olduğuna dair açık göstergeler bulunana kadar üretim kısıtlamalarına devam etmeye çalıştığını gösteriyor” dedi.

Başa dön tuşu