Nvidia Haberiyle Bu Yapay Zeka Coinleri Tahtadan Fırladı!

Önde gelen çip üreticisi Nvidia, Perşembe günü hisselerinin %26 yükseldiğini gördü. Piyasa değeri de 1 trilyon dolara yaklaşan şirketin ilk çeyrek raporunda yapay zekaya yönelik talebi vurgulaması, yapay zeka coin piyasasında çift haneli ralliyi tetikledi.

Nvidia, Apple ve Microsoft’un yer aldığı trilyon dolarlık piyasa değeri kulübüne yaklaşıyor

Nvidia şu anda 1 trilyon dolar değerinde olan beşinci halka açık ABD şirketi konumunda. Şirketin hisse senedi fiyatları Perşembe günü %26 artış kaydetti. Böylece, bir ABD hisse senedinin bir günlük en büyük değer kazanımlarından birini gerçekleştirdi.

Gelişmenin kripto para piyasasını ilgilendiren yönü, Nvidia’nın ilk çeyrek raporunda yapay zekaya yönelik talebi vurgulamasıydı. Nvidia, Çarşamba günü geç saatlerde 2024 mali yılının ikinci çeyreği için 11 milyar dolarlık satış tahmini yaptı. Bu talebin büyük oranda ‘yapay zeka’ uygulamalarına güç sağlayan grafik işlemcileri üzerine olacağını bildirdi.

Nvidia, Google, Microsoft ve ChatGPT üreticisi OpenAI’dekiler gibi yapay zeka uygulamalarının talebi körükleyeceğini raporluyor. Uzmanlarda bu artışın diğer AI firmalarının hisse fiyatlarının yükselmesine yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Bu büyük artışın küresel mali krizin ortasında geldiğini belirtelim. Ancak, Nvidia CEO’su Jensen Huang, dev bir rekor yılı olmasını beklediğini ifade ediyor. Veriler, firmanın Temmuz ayında sona eren üç ay için 11 milyar dolarlık satış tahmin ettiğini gösteriyor. Öte yandan, çeyrek raporunda yapay zekaya yönelik artan talebi raporlaması, yapay zeka coin piyasasında çift haneli ralliyi tetikliyor.

Nvidia raporu, yapay zeka coin piyasasını harekete geçirdi

Raporlara göre, Nvidia’nın ürettiği grafik işlemcilere (GPU’lar) olan talep arttıkça satışlar da artıyor. Bu işlemciler, yapay zeka uygulamalarını güçlendirmek için Google, Microsoft ve OpenAI tarafından yüksek oranda kullanılmaktadır.

Bununla birlikte, artan yapay zeka kullanımının bu alanda faaliyet gösteren Blockchain projelerine yeni yatırımcılar çektiği gözlemlendi. Nvidia’in mali raporu esnasında, yapay zeka coin piyasasında en çok kazanan, %20 yükselişle SingularityNET (AGIX) oldu.

Ayrıca Cortex (CTXC), yaklaşık %6 ve Measurable Data Token (MDT) %6,5 değer kazandı. Bu arada, ralli yapay zeka coin piyasasının tümü için geçerliydi. Şu anda, bu alanda faaliyet gösteren Blockchain projelerin tümü son 7 güne göre çift haneli yükseliyor:

 1. AllianceBlock (ALBT): %187.10
 2. DX (DxChain Token): %114.96
 3. IMGNAI (Image Generation AI): %79.07
 4. DBC (DeepBrain Chain): %40.30
 5. FOAM (FOAM): %39.55
 6. NMR (Numeraire): %24.38
 7. VXV (Vectorspace AI): %21.31
 8. CPC (CPChain): %19.79
 9. CTI (ClinTex CTi): %17.04
 10. AGRS (Agoras: Currency of Tau): %16.70
 11. GLQ (Graphlinq Chain): %15.60
 12. SDAO (SingularityDAO): %14.78
 13. AION (Aion): %14.11
 14. MDT (Measurable Data Token): %14.69
 15. TRAVA (TRAVA.FINANCE): %12.93
 16. FORT (Forta): %11.91

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu